Medycyna bioinformacyjna

Medycyna bioinformacyjna jest nauką interdyscyplinarną, która wykorzystuje osiągnięcia m.in. biologii, biofizyki oraz biochemii w celu wykrywania przyczyn rozmaitych dolegliwości i radzenia sobie z nimi. Obecnie elementy biomedycyny stosowane są coraz częściej przez specjalistów medycyny funkcjonalnej do opracowywania kompleksowych programów terapii i zapobiegania następstwom rozmaitych chorób cywilizacyjnych, przede wszystkim tych z obszaru autoagresji.

Ludzki organizm jest doskonałym dziełem natury, przystosowanym do radzenia sobie z rozmaitymi wyzwaniami. Za bieżące zwalczanie patogenów, a więc bakterii, wirusów itd. odpowiada układ immunologiczny. Kiedy działa prawidłowo, organizm samodzielnie usuwa z organizmu niepotrzebne i toksyczne składniki pochodzące z zewnątrz, ale także te powstające w efekcie naturalnych przemian. Skaleczenia i rany goją się szybko, infekcje są zabijane przez podwyższoną temperaturę, złuszcza się martwa warstwa naskórka. Niestety w dzisiejszych czasach działanie układu odpornościowego może zostać zaburzone przez bardzo trudne warunki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy nieprawidłową dietę, opartą na wysoko przetworzonych, chemicznie konserwowanych produktach. W rezultacie rozwijają się choroby o podłożu autoimmunologicznym, np. alergie, nietolerancje pokarmowe, a nawet choroby tarczycy.

Chociaż pojęcie bioinformacji może brzmieć tajemniczo, a nawet onieśmielająco, w praktyce medycyna bioinformacyjna proponuje rozwiązania nieinwazyjne i obciążone znacznie mniejszym ryzykiem niż metody konwencjonalne. Profilaktyka i terapia w podejściu bioinformacyjnym opiera się na wykorzystaniu naturalnych możliwości ludzkiego ciała, a celem wszystkich podejmowanych działań jest przywrócenie zaburzonej harmonii organizmu. Podstawowym założeniem medycyny bioinformacyjnej jest właśnie usprawnienie przepływu informacji między wszystkimi komórkami i narządami w taki sposób, by mogły właściwie ze sobą współpracować.

 

 

źrodło: https://www.alejahandlowa.pl/zdrowie-i-uroda/zalozenia-medycyny-bioinformacyjnej