IRYDOLOGIA

Irydologia, to nauka praktykowana od kilku tysięcy lat na Dalekim Wschodzie i starożytnym Egipcie. Medycyna Tybetańska i Ayurwedyjska przywiązują do niej bardzo dużą wagę.
Nauka ta zajmuję się kompleksową oceną stanu zdrowia na podstawie wyglądu tęczówki naszego oka.
W Europie, również w Polsce, irydologia jest wciąż mało popularna. Jest to z wielką szkodą dla wielu osób, ponieważ w trakcie nie inwazyjnego badania, podobnego do badania okulistycznego, irydolog może:
• wykryć wrodzone i nabyte predyspozycje do określonych chorób;
• określić stopień zatrucia organizmu szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego i produktami przemiany materii;
• ocenić funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego, pokarmowego czy krwionośnego,
• wskazać narząd lub układ, w którym toczy się proces chorobowy.
Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się przy diagnozowaniu chorób przewlekłych, a także chorób będących aktualnie w zalążku i niewykazywanych jeszcze przez konwencjonalne metody diagnostyki.
Często miewamy złe samopoczucie, ale pomimo wielu wyników badań nie wiadomo, co nam dolega. A to dlatego, że zmiany morfologiczne czy biochemiczne w wielu schorzeniach poprzedza długi okres zaburzeń czynnościowych, niewykrywalnych podczas konwencjonalnych badań. Zmiany te wykryje jednak badanie tęczówki, dzięki czemu można wcześniej podjąć leczenie zagrożonych obszarów i nie dopuścić do poważniejszych uszkodzeń. Irydologia ma więc duże znaczenie profilaktyczne. W dodatku jest to tania i nieinwazyjna profilaktyka i takiemu badaniu coraz częściej poddają się osoby zdrowe, które chcą w ten sposób zapobiec przyszłym chorobom.
Tęczówka połączona jest nerwami z innymi częściami ciała i reaguje natychmiast na wszelkie zmiany chorobowe wewnątrz organizmu.
Impulsy płynące z chorych organów do ściśle określonych miejsc na powierzchni tęczówki (tzw. sektorów projekcyjnych), zostawiają zmiany pozwalające znaleźć odbicie choroby w wyglądzie tęczówki. Powstały nawet mapy tęczówek, na których dokładnie zaznaczono, w jakich miejscach znajdują się sektory projekcyjne mózgu, serca, płuc, żołądka, nerek i pozostałych organów.
W zdrowym organizmie tęczówka jest gładka, bez zniekształceń. A gdy w organizmie zaczyna dziać się coś złego, na tęczówce zaczynają pojawiać się tzw. objawy tęczówkowe, czyli np. rozjaśnienia, przebarwienia, zagłębienia powierzchni w sektorze konkretnego narządu. Plamka, kropka czy linia w danym sektorze to sygnał, że odpowiadająca mu część ciała nie jest w pełni zdrowa.
Drugą grupę stanowią objawy zaburzeń ogólnoustrojowych, np. miażdżycy, zatruć, niedoborów żywieniowych czy przeciążenia układu nerwowego. W diagnostyce uwzględnia się również kolor tęczówki, jej strukturę, wielkość, kształt i umiejscowienie źrenicy, a także wygląd spojówki i rogówki oka.
Badając tęczówkę, irydolog ma szanse nie tylko na postawienie diagnozy, ale również na określenie przyczyn choroby.