Możesz nawet nie wiedzieć, ile zyskujesz, czytając książki. Oto, jak poprawiają nasze zdrowie

Możesz nawet nie wiedzieć, ile zyskujesz, czytając książki. Oto, jak poprawiają nasze zdrowie


Czytanie

Dzięki czytaniu powiększamy wiedzę i przyjemnie spędzamy czas – ale nie tylko. Czytanie dosłownie zmienia nasze mózgi i sprawia, że jesteśmy bardziej empatyczni.

Od czytania książek stajemy się mądrzejsi – tę prawdę słyszymy od dziecka i jest pewnie całkiem oczywista. Zawsze dowiadujemy się czegoś nowego, powiększamy naszą wiedzę. Jednak schowanie nosa w książkę ma dużo więcej pozytywnych efektów – i to niezależnie od tego, czy to klasyka reportażu, czy lekka powieść. Oto pięć powodów, dla których jeszcze bardziej warto czytać książki:

1. Czytanie poprawia pamięć

Z każdą zapamiętaną rzeczą w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia. To wzmacnia te, które już istnieją – dlatego im więcej nowych rzeczy przeczytamy, tym lepiej pamiętamy to, co już wiemy.

2. Czytanie rozwija empatię

Z holenderskiego badania wynika, że czytanie fikcji może zwiększać zdolność współodczuwania. Na podstawie dwóch eksperymentów pokazali, że już po jednym tygodniu czytanie powieści znacząco zwiększy zdolność empatii u badanych osób. Powieści pozwalają nam postawić się na miejscu bohaterów, co przekłada się na prawdziwe życie – dzięki temu jest nam łatwiej wyobrazić sobie, co prawdziwi ludzie czują w danej sytuacji i lepiej ich zrozumieć.

3. Czytanie może zapobiegać chorobie Alzheimera

Wykonywanie czynności, które w dużym stopniu angażują nasze mózgi – a do takich zalicza się czytanie książek – można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, wynika z amerykańskiego badania. Prawdopodobieństwo zachorowania jest 2,5 raza mniejsze u osób, które czytają regularnie.

4. Czytanie zmniejsza stres

Czytanie – szczególnie fikcji – dosłownie przenosi nasz umysł w inną rzeczywistość i pomaga oderwać się od codzienności. Badanie z 2009 roku pokazało, że czytanie nawet przez sześć minut dziennie może zmniejszyć poziom stresu o 68 proc – więcej niż słuchanie muzyki (61 proc.) czy wyjście na spacer (42 proc.).

5. Czytanie poprawia koncentrację

Przez współczesną technologię, opierającą się na obrazkach i krótkich komunikatach, coraz trudniej jest nam skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas. Ale czytanie wymaga naszego pełnego zaangażowania, zarówno fizycznie (trzymanie książki i śledzeni tekstu) jak i psychiczne (uruchamia się nasza wyobraźnia i pamięć). Dlatego czytanie książek pomaga nam rozwijać nasza koncentrację także przy innych czynnościach.

`http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,151128,19817499,czytanie-jest-dla-ciebie-dobre-i-nawet-nie-wiesz-jak-bardzo.html