Wątroba to organ przeobrażeń, zmian, regeneracji i odnowy. I choć jest potężnym narządem, to cierpi wydając „niemy krzyk”. Jej dysfunkcja nie objawi się bólem, ponieważ wątroba nie jest unerwiona. Znajduje się ona w tzw. torebce wątrobowej (dość dobrze unerwionej) i gdy zaczyna na nią naciskać to odczuwamy dyskomfort.

Szacuje się, że ok. 70% osób nie ma pojęcia, że cierpi na przewlekłą chorobę wątroby. Objawia się to w pierwszej kolejności zmęczeniem i wyczerpaniem.

Wg. Tradycyjnej Medycyny Chińskiej okres ożywionego funkcjonowania wątroby przypada pomiędzy godziną 1:00 i 3:00 w nocy, a najmniejsza aktywność od 13:00 do 15:00.

Wiele obecnych chorób ma związek z niedomaganiem wątroby. Lekarze, dietetycy, naturopaci bardzo często pomijają wątrobę w swoich protokołach, gdyż uważają, że skoro transaminazy są nie podwyższone, to znaczy, że wszystko z wątrobą jest ok. Alat (aminotransferaza alaninowa) i Aspat (aminotransferaza asparaginianowa) nie są jednymi wyznacznikami zdrowia wątroby. U osób z nieprawidłowo działającą wątrobą próby wątrobowe bardzo często mieszczą się w wartościach referencyjnych. Gdy ALT i AST są podwyższone, to świadczy to o tym, że wątroba doznała całkiem sporego zniszczenia komórek. Z tym że, jest to proces powolny i często trwający wiele lat. Szybkie zniszczenie komórek wątroby następuje tylko w przypadku silnych zatruć toksynami.

Nieprawidłowo działająca wątroba nie musi oznaczać choroby, tylko jej zbyt mocne obciążenie. To tzw. stan przedchorobowy i jeśli nic z tym nie zrobimy, to za jakiś czas wątroba zastrajkuje. A że jest to bardzo uparty organ, to naprawa nie koniecznie będzie łatwa.

Najczęstszymi przyczynami przewlekłej choroby wątroby jest wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C. Choć coraz częściej wątroba niedomaga przez:
– choroby o podłożu autoimmunologicznym
– zablokowane drogi żółciowe
– nadużywanie leków bez recepty jak i tych na receptę
– narkotyki
– pasożyty
– barwniki spożywcze oraz np. glutaminian sodu (neurotoksyna)

Niedomagająca wątroba będzie miała przede wszystkim poważny problem z detoksykacją organizmu. Ale to nie wszystko. Problemem będzie również przekształcenie witaminy B6 w jej aktywną formę P5P (fosforan-5-pirydoksalu). Bez tego aktywnego metabolitu nie wytworzą się odpowiednie enzymy, hormony czy białka niezbędne do utrzymania zdrowego układu odpornościowego.
Niedobór P5P będzie zawsze szedł z niedoborem cynku. Bez aktywnej formy witaminy B6 nie zajdzie również konwersja tryptofanu do witaminy B3, czy metioniny w cysteinę, co odbije się podwyższonym poziomem homocysteiny. Pocieszające jest to, że w wielu przypadkach da się usprawnić działanie wątroby i poprawić jej działanie.

Objawy nieprawidłowo funkcjonującej wątroby

– zaburzenie w równowadze lipidów we krwi: podwyższone trójglicerydy, LDL, obniżony HDL.
– stłuszczenie narządów wewnętrznych
– tłuszczaki
– kamienie w woreczku żółciowym
– nadwaga i niemożność schudnięcia
– cellulit
– niestrawność
– refluks spowodowany cofaniem się żółci do żołądka
– hemoroidy
– złe samopoczucie po tłustych produktach
– złe samopoczucie nawet po małej ilości alkoholu
– nudności i wymioty
– wzdęcia
– nadwrażliwe jelito grube
– kał unoszący się na wodzie
– odbarwione (jasne) stolce
– nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego
– cukrzyca II
– depresja
– rozchwianie emocjonalne objawiające się złością i irytacją
– mgła umysłowa
– nawracające bóle głowy, migreny i ból w okolicy skroni (tak jakby ktoś założył obręcz na głowę i ścisnął)
– alergie
– problemy z zatokami
– pokrzywka i stan zapalny skóry
– chroniczne zmęczenie i fibromialgia
– nalot na języku o zabarwieniu żółtym
– nieprzyjemny oddech
– nadmierne pocenie się, często przychodzące falami
– nieprzyjemny zapach ciała
– napięcia w obszarze ramion i karku
– ciemne zakola pod oczami
– zażółcenie białek oczu
– problemy z oczami
– swędzenie oczu
– trądzik różowaty
– brązowe plamy na skórze tzw. plamy wątrobowe (w okolicach twarzy i na zewnętrznej stronie dłoni)
– zaczerwienienie dłoni i stóp
– swędzenie skóry dłoni
– skłonność do siniaków
– ciemny kolor moczu
– zawroty głowy
– zimne dłonie i stopy
– koszmary nocne

O wątrobie słów kilka

Wątroba jest naszym największym narządem i znajduje się pod żebrami po prawej stronie brzucha.

Zadania jakie spełnia wątroba są tak wszechstronne, że wielu specjalistów uważa ją, za najważniejszy organ w ciele. Spełnia ona ponad 400 różnych funkcji. Ma powiązanie na poziomie hormonalnym z przysadką mózgową, która reguluje całkiem sporą ilość hormonów, w tym te związane z płodnością. Drogie Panie, jeśli macie problemy z miesiączką, a także torbiele, mięśniaki macicy, zaniżone libido to zacznijcie wspomagać pracę wątroby. Trochę więcej na ten temat będzie w webinarze o Niepłodności.

Medycyna Chińska widzi powiązanie chorób oczu z wątrobą. Każda dysfunkcja oczu powinna być poprzedzona szczegółowymi badaniami wątroby.

W dobie powszechnych zanieczyszczeń środowiskowych wątroba cierpi najbardziej. Pracuje pełną parą praktycznie przez całą dobę, a często i gęsto, pracuje ostatkiem sił. Jej głównym zadaniem jest filtracja krwi. Jeśli krew nie będzie odpowiednio oczyszczona, to umrzemy. W ciągu jednej minuty wątroba jest w stanie przefiltrować ponad litr krwi.

Wątroba pod mikroskopem wygląda jak siateczka albo filtr. Jest tak skonstruowana, aby potrafiła oczyścić krew z martwych komórek, drobnoustrojów, związków chemicznych, leków, bakterii, grzybów, wirusów, pasożytów, pestycydów itd.

O ten wątrobowy filtr należy dbać podobnie jak o wszystkie inne filtry w organizmie. Jeśli jest regularnie czyszczony, to jest w stanie stawić czoło toksynom środowiskowym których mamy tyle, co w średniowieczu oczyszczały wątroby 4 osób. A dziś musi sobie poradzić z nimi jedna wątroba.

Natura dała nam spore rezerwy i narządy są w stanie pracować bardzo wydajnie, a nawet się regenerować (tak jak wątroba), ale dziś patrząc na ilość chorób onkologicznych „gołym” okiem widać, że organy w naszym ciele nie działają tak jak powinny.

Żeby było jasne – krew potrafi oczyścić tylko wątroba, a ilość wątrób w naszym ciele jest mocno ograniczona do sztuk jeden. Nie warto więc jej bezsensownie narażać na ciężką pracę.

Każdy lek, hormon, toksyna a nawet pomadka do ust, czy krem do ciała musi zostać rozłożony, czyli metabolizowany przez enzymy zawarte w komórkach wątroby.
Wiele toksyn które docierają do naszego ciała rozpuszcza się w tłuszczach i często przenika do tkanki tłuszczowej gdzie pozostają przez bardzo długi okres czasu. Uwalniają się one podczas ćwiczeń fizycznych, odchudzania, sauny, głodówki. Po uwolnieniu ich z tkanki tłuszczowej wątroba zaczyna się ich pozbywać przekształcając je z form rozpuszczalnych w tłuszczach w formy rozpuszczalne w wodzie.

Szlak detoksykacji

Toksyny docierające do ciała na drodze różnych reakcji chemicznych od razu przekształcane są w związki mniej szkodliwe. Jest to proces bardzo skomplikowany i zubożający witaminy, minerały oraz aminokwasy.
Proces detoksykacji powoduje powstanie wolnych rodników, których nadmiar, niszczy komórki wątroby.
To jest pierwszy etap, który można nazwać wstępną obróbką toksyn. Po niej następuje druga faza detoksykacji zwana fazą koniugacyjną. Toksyny, są przekształcane do substancji rozpuszczalnych w wodzie, aby wyszły z organizmu wraz z moczem i żółcią. Wątroba w tej fazie potrafi przerobić hormony, leki czy pestycydy w substancje które łatwo da się wydalić. Aby faza koniugacyjna przebiegła prawidłowo to w organizmie musi być odpowiednia ilości substancji naturalnych np. aminokwasów.

Na każdym etapie przekształcania toksyn, wątroba potrzebuje wielu składników odżywczych które powinniśmy dostarczyć w diecie. Niestety nasz pokarm jest jaki jest, więc często musimy się wspomagać suplementacją. Czego więc potrzebuje wątroba, aby proces detoksykacji przebiegał skutecznie?

– witamin z grupy B kompleks. Im więcej form metylowanych tym lepiej. W szczególności B6 jako P5P.
– kwas foliowy w formie folianów
– cholina
– inozytol
– glutation
– przeciwutleniacze: ostropest plamisty + witamina C + witamina E
– aminokwasy: glutamina, glicyna, tauryna, cysteina
– fitozwiązki: np. siarka
– cynk

Tauryna oraz cysteina zawierają w swojej cząsteczce siarkę, a naturalnym źródłem siarki są:
– jaja
– brokuł
– brukselka
– kalafior
– czosnek
– cebula
– por

Poziom energii w wątrobie można podwyższyć przyjmując kilka razy dziennie olej kokosowy. Olej ten zawiera trójglicerydy o średniej długości łańcucha tzw. MCT. MCT może być wchłaniany bez użycia żółci oraz lipazy trzustkowej. Doenergetyzowuje on wątrobę oraz wspomaga produkcję ketokwasów.

Gdy ktoś cierpi z powodu niedoboru żółci (której powinno być min. litr dziennie), to sprawdzi się stosowanie gorzkich ziół oraz tauryny i N-acetykolarnityny. Nie potrzeba ich dużo, po pół łyżeczki dziennie powinno wystarczyć. Tauryna jest również bardzo potrzebna sercu oraz kontroluje poziom cukru we krwi.

Żółć powstaje z połączenia tauryny lub glicyny z utlenionym cholesterolem. Mała ilość tauryny, to mała ilość żółci, oraz większa ilość cholesterolu, piasku, kamieni i innych wodorostów i muszelek ;).

Kto się interesuje ten wie, że żółć jest odpowiedzialna za przyswojenie tłuszczów przez nas organizm. Jednak, nie wiele osób wie, że żółć jest też odpowiedzialna za perystaltykę jelit, odkwaszanie (żółć jest delikatnie zasadowa) oraz oczyszczanie jelit. Gdy jest jej za mało, to następuje odbarwienie stolca na kolor lekko brązowy, pomarańczowo-żółty, a nawet blady jak glina.

Czego się pozbyć?

– fruktozy
– alkoholu
– octu w każdej postaci (w tym jabłkowy przy podwyższonym GGTP)
– słodyczy
– pszenicy
– grzybów
– fast foody
– tłuszczów trans
– zarodników pleśni (nie tylko z pożywienia)

Badania do wykonania

Raz na jakiś czas warto wykonać badania kontrolne, aby sprawdzić jak działa nasza wątroba. Jeśli wszystko jest w porządku, to raz w roku wystarczy. Nie ma sensu częściej.

Co powinniśmy zbadać?

Bilirubina
Czerwone ciałka krwi po 120 dniach są rozkładane w śledzionie na hem i globinę. Do gry wkracza albumina i przenosi je do wątroby. Połączenie albuminy z bilirubiną nazywa się fachowo „bilirubiną bezpośrednią”.
Wątroba musi sobie poradzić z bilirubiną, aby była rozpuszczalna w wodzie i bezpiecznie wydalona z żółcią (bilirubina pośrednia).
Jeśli do krwi dotrze bilirubina w ilości powyżej 2 mg/dl to białka oczu oraz skóra staje się żółta i lekarz określa to mianem żółtaczki.

W laboratoriach najczęściej określa się bilirubinę całkowitą. Jej wartość powinna wynosić do 1,1 mg/dl. Podwyższony poziom może oznaczać zapalenie wątroby, marskość wątroby, zastój w woreczku żółciowym lub stan zapalny woreczka. Inne przyczyny to hemoliza, uszkodzenie miąższu wątroby np. zatrucie muchomorem czy niedobór tauryny. Jednak najczęściej poziom bilirubiny podnoszą kamienie żółciowe.

Obniżony poziom bilirubiny nie wskazuje na żadne zaburzenia czy choroby.

Alat i Aspat
To podstawowe próby wątrobowe które wiele laboratoriów nazywa np. GPT, ALT, GOT, AST. Ich podwyższony poziom wskazuje na uszkodzenie komórek wątroby, których przyczyn należy się doszukiwać w ostrym lub chronicznym zapaleniu wątroby, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, marskości wątroby, mononukleozy zakaźnej lub nadmiernemu spożyciu alkoholu.

Obciążenie wątroby wynikające z nadwagi podniesie Alat w stosunku do Aspat. Aspat z reguły jest podwyższony przy nadmiarze alkoholu. Oczywiście zależności jest dużo więcej i dobry lekarz wyłapie je, ewentualnie wyśle na USG.

Wartości referencyjne
– GOT = AST = Aspat: mężczyźni: 10 – 50 U/l, kobiety: 10 – 35 U/l
– GPT = ALT = Alat: mężczyźni: 10 – 50 U/l, kobiety: 10 – 35 U/l

GGTP: gamma-glutamylotransferaza
Enzym który występuje w wielu komórkach, ale gdy jest mierzony we krwi to praktycznie pochodzi głównie z wątroby. Jego podwyższony wynik to najważniejsza wskazówka uszkodzenia wątroby, woreczka żółciowego lub dróg żółciowych.

Norma dla kobiet wynosi do 40 U/l a u mężczyzn do 60 U/l.

Podwyższona ilość wskazuje na ostre zapalenie wątroby lub woreczka żółciowego, zastój żółci, uszkodzenia wątroby przez toksyny lub alkohol. Wielokrotnie leki są w stanie uszkodzić wątrobę np. paracetamol.

Cholinoesteraza (ChE)
Bardzo ważna wartość wątrobowa odzwierciadlająca wydajność wątroby w katabolicznym stanie przemiany materii.

Laboratoria różnie określają referencję dla cholinoesteraza. Z reguły wskaźnikiem kluczowym interpretacji jej wyniku jest wiek.

Jeśli wątroba jest zbyt ociężała, pracuje powoli, leniwie to poziom cholinoesterazy będzie zaniżony. Wartości podwyższone będą wskazywać na otłuszczenie wątroby, cukrzycę, nadczynność tarczycy, zespół Gilberta lub zespół nerczycowy.

Przy podwyższonej cholinoesterazie warto wspomóc wątrobę np. ostropestem plamistym, a przy obniżonej skuteczne będą zioła gorzkie oraz mniszek lekarski.

Inne badania warte wykonania:
– fosfataza alkaliczna
– GDH (dehydrogenaza glutaminianowa)
– ferrytyna
– transferyna
– żelazo we krwi
– białko całkowite
– stężenie albuminy w osoczu (obniżona wartość wskazuje na nieprawidłowe działanie wątroby)
– czas protrombinowy

Regeneracja

Wątrobę przede wszystkim regeneruje się dietą. Czasami potrzeba wprowadzić dodatkową suplementację, która przyśpieszy cały proces. Na rynku jest wiele gotowych suplementów, które nie koniecznie się sprawdzają.

W regeneracji wątroby należy unikać tłuszczu obciążającego wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy tj. margaryna, utwardzane oleje roślinne, przetwory mleczne, konserwowane mięso.

Najlepsze do regeneracji będą tłoczone na zimno oleje roślinne, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki, awokado, siemię lniane, chia, orzechy bądź dobrej jakości kwasy omega 3.

Wątrobie bardziej służą gotowane jarzyny niż surowe, a smażenie lepiej zastąpić pieczeniem lub gotowaniem na parze.

Przyprawy typu majeranek, tymianek, oregano, jałowiec czy kminek pobudzają wydzielanie soków żołądkowych i żółci.

Niektórzy pewnie chcieliby spróbować oczyszczania wątroby za pomocą oliwy oraz soku z cytryny bądź grejpfruta. Jest to świetny sposób, ale należy się do niego odpowiednio przygotować. Znam osoby które zrobiły to „z marszu” i było wszystko w porządku, ale znam też takich którzy wylądowali w szpitalu, bo kamień zablokował przewody żółciowe. Odpowiednie przygotowanie zgodnie z tym co pisze Nieumywakin, Małachow, Moritz, Siemionowa czy Hulda Clark ma ogromne znaczenie dla powodzenia całej kuracji. Nieumywakin podaje, że przyjmując mumio podczas oczyszczania wątroby nigdy nie zauważył on żadnych powikłań.

Tak na prawdę, jest to tak stara technika oczyszczania, że żadnemu z powyższych nazwisk nie da się przypisać, że należy do niego. Jednak każdy z nich stosuje w swojej praktyce kuracje oczyszczania wątroby. Więc jeśli chcesz to przeczytaj i dowiedz się jak to wykonać poprawnie.

Zioła regenerujące wątrobę

– korzeń mniszka lekarskiego
– korzeń lukrecji
– ostropest plamisty
– karczoch

Najsilniejsze działanie ochronne i detoksykujące posiada ostropest plamisty połączony z witaminą C oraz pyłkiem pszczelim.

Korzeń mniszka lekarskiego przez profesjonalnych fitoterapeutów jest uważany za najskuteczniejsze remedium w kłopotach z wątrobą. Polecam przygotować herbatkę z korzenia mniszka. Łyżeczkę korzenia mniszka, zalej przegotowaną i ostudzoną wodą. Odstaw do naciągnięcia na min. 10 godzin. Potem zagotuj i odcedź. Najlepiej zacząć przygotowywać herbatkę wieczorem, aby była gotowa przed śniadaniem. Wypij pół szklanki małymi łykami na 30 minut przed śniadaniem, oraz drugie pół szklanki zaraz po nim.

Ostropest sprzyja wytwarzaniu nowych komórek wątrobowych, a skuteczność jego została potwierdzona np. w przypadku marskości wątroby oraz WZW typu C. Warto go również używać, aby wspomóc wątrobę gdy stosujemy kurację antybiotykami. Ostropest można przyjmować w formie herbatki: łyżeczkę świeżo zmielonych nasion zalej szklanką wrzątku i zaparz pod przykryciem przez 10 do 15 minut. Przecedź i pij 3 razy dziennie. Dużo szybszy i tak samo skuteczny jest sposób zmielenia nasion w młynku do kawy i przyjmowania 3 razy dziennie po łyżeczce. Nie miel ostropestu na zapas, jedynie przed spożyciem.

Karczoch wykazuje działanie ochronne na komórki wątroby. Wspomaga regenerację i pracę wątroby. Zwiększa produkcję żółci oraz zmniejsza ilość tłuszczu w wątrobie. Bez problemu znajdziesz dobrej jakości suplementy z karczocha w aptece lub sklepie zielarskim.

Oczywiście jest dużo więcej aktywnych substancji powodujących regenerację wątroby. Jest wino lawendowe, kwiaty nagietka (idealne na zatrucia). Św. Hildegarda zaleca miód z jadalnymi kasztanami (gdy ALAT i ASPAT są za wysokie). Cała gama witamin, kwas alfa liponowy, MSM, glutamina, glicyna, tauryna itd. Warto dopytać się dietetyków lub naturopatów, aby dobrali suplementację idealną na wzmocnienie wątroby.

 http://www.sygnaturazdrowia.pl/medycyna-naturalna/43-objawy-niedomagania-watroby/