Coroczne wiosenne oczyszczanie wątroby

Coroczne wiosenne oczyszczanie wątroby

wątroba1wątroba2

 

Poniżej prezentujemy 8 przykładowych metod oczyszczania wiosennego wątroby, z których można wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią czasowo i zdrowotnie.

ŻYCZYMY SUKCESÓW ORAZ SKUTECZNEGO ZDOBYCIA ZAPASU ZDROWIA NA CAŁY ROK A WĄTROBA – ZAPEWNIAMY PAŃSTWA Z WŁASNEGO DOŚWIADCZENIA – ZREWANŻUJE NAM SIĘ NAPEWNO SUPEROWO!!!

 

ODBLOKOWYWANIE WĄTROBY

 

Poniżej przedstawiona kuracja pochodzi z materiałów publikowanych przez Dr. H. Clark. Dotyczy usprawnienia krążenia żółci poprzez częściowe usuwanie złogów zalegających w pęcherzyku żółciowym i w przewodach żółciowych. Najbardziej zdumiewające jest to, że te osoby, które nie odczuwają żadnych szczególnych dolegliwości ze strony wątroby również obserwują schodzenie kamieni. Proszę się nie obawiać złogi schodzące podczas kuracji są miękkie i ich wydalanie nie jest obarczone dolegliwościami. Efektem kuracji powtarzanych nawet wielokrotnie jest usprawnienie krążenia żółci. Dodatkowo suplementami typu Super Detox wspierać należy codziennie prawidłową pracę komórek wątroby i wiązanie toksyn.

Zestaw składników:
4 łyżki stołowe soli gorzkiej (sól Epsom), 1 – 2 czerwone grejpfruty – potrzebna ilość soku 2/3 do 3/4 szklanki, oliwa z oliwek – pół szklanki (125), 1 słomka do picia, słoik o pojemności 1/2 litra z pokrywką.

Kuracja trwa 2 dni. Zaplanuj ją w taki sposób, aby móc odpocząć drugiego dnia kuracji (np. z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę). Pierwszego dnia kuracji nie należy przyjmować lekarstw, które nie są konieczne. Zjedź śniadanie i drugie śniadanie bez tłuszczu. Proponowany jadłospis: kasza chleb, miód, dżem, gotowane warzywa, pieczone ziemniaki (bez masła i produktów mlecznych). W ten sposób nie obciążymy pracy wątroby i cała energia skierowana jest na jej oczyszczanie. Wypij 0,5 – 1 litra wody. Możesz jeść i pić do godziny 14:00. Należy ściśle przestrzegać godzin.

14.00 GODZ. Od godziny 14 nic nie jedz i nie pij. Jeśli zjesz coś później możesz poczuć się źle podczas kuracji. Rozpuścić 4 łyżki stołowe soli gorzkiej w 3 szklankach wody (750ml). Z tej ilości będą 4 porcje roztworu soli do picia po 3/4 szklanki (180 ml) każda.

18.00 GODZ. Wypij pierwszą porcję rozpuszczonej soli tj. 3/4 szklanki (180ml). Możesz ewentualnie wypić kilka łyków czystej wody (lub wypłukać usta) lub wypić kilka łyków soku z grejpfruta. Przygotuj oliwę i grejpfruty aby były temperatury pokojowej.

20.00 GODZ. Wypij drugą porcję soli rozpuszczonej tj . 3/4 szklanki (180ml). Pomimo, że nie jadłeś od 14, nie czujesz głodu. Sól gorzka powoduje oczyszczanie jelit. Ewentualnie pochodź po mieszkaniu lub pospaceruj wokół domu. To powoduje szybsze działanie roztworu soli.

21.45 GODZ. Wlej 1/2 szklanki (125 ml) oleju do słoiczka z pokrywką. Wyciśnij sok z czerwonych grejpfrutów i przecedź go. Potrzebne będzie przynajmniej pół szklanki soku, ale lepsza jest większa ilość (3/4 szklanki – można dodać trochę soku z cytryny). Wlej ten sok do oleju, zamknij pokrywką i dobrze wstrząśnij, tak żeby olej i sok były ze sobą dobrze wymieszane. Idź po raz ostatni do łazienki. Bądź gotów ze wszystkim do godz. 22.00 (można się nieco spóźnić, ale nie więcej niż 15 min).

22.00 GODZ. Stojąc przy łóżku wypij olej zmieszany z sokiem (pij przez słomkę). Olej z sokiem wypij w ciągu 5 minut ( osoby starsze lub osłabione w ciągu 15 min). Po wypiciu POŁÓŻ SIĘ NATYCHMIAST NA PLECACH (z głową ułożoną wyżej na poduszce).

I LEŻ TAK ABSOLUTNIE SPOKOJNIE PRZEZ 20 MINUT.

POWODZENIE TEJ KURACJI ZALEŻY OD TEGO, ŻEBY LEŻEĆ SPOKOJNIE.

Zwróć uwagę, czy kamienie żółciowe lub wątrobowe przesuwają się. Niektórzy czują jakby kulki wydobywały się z wątroby. Podczas tego procesu nie odczuwa się bólu, ponieważ sól gorzka otworzyła drogi żółciowe. Po 20 min. ułóż się swobodnie do spania.

NASTĘPNEGO DNIA (nie wcześniej jak po godz. 6 rano lub później). Jeśli po przebudzeniu się masz lekkie bóle brzucha lub jest ci niedobrze, połóż się jeszcze trochę. Wspomniane dolegliwości powinny minąć po krótkim czasie. Udaj się ewentualnie do łazienki. Potem wypij trzecią porcję rozpuszczonej soli tj. 3/4 szklanki (180 ml). Nie pij tej porcji przed godzina 6.00.

2 GODZINY PÓŹNIEJ : Wypij ostatnią, czwartą porcję rozpuszczonej soli 3/4 szklanki (180 mi). Połóż się ewentualnie jeszcze do łóżka.

PO NASTĘPNYCH 2-CH GODZINACH: Kuracja jest zakończona.

Możesz zacząć jeść. Zacznij od soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, grejpfrutów, cytryny, a po 30 min. zjedź trochę owoców. Poczekaj jeszcze godzinę zanim zaczniesz jeść normalne jedzenie, ale poczekaj jeszcze z tłuszczem. Dopiero pod koniec dnia (wieczorem) możesz jeść normalnie (ewentualne zmęczenie powinno minąć). Zjedz dobry jogurt najlepiej bez owoców (uzupełnienie flory bakteryjnej w jelitach), a później używaj Degestive Enzymes @ Probiotics z każdym posiłkiem. Po każdej kuracji proponuję 2 kaps Super Detox wieczorem i 2 kaps MusculoSkieletal Formuła rano. 15 min przed posiłkiem proszę wypić pół cytryny z ciepłą wodą.

REAKCJE PODCZAS KURACJI:
Po wypiciu pierwszy raz rozpuszczonej soli może nastąpić po 2 godz. biegunka. Drugiego dnia po wypiciu rozpuszczonej soli również może być biegunka. Zwróć szczególną uwagę na to co zostaje wydalone (drugiego dnia kuracji). Policz ile kamieni zostało wydalonych. Kamienie żółciowe mogą różnić się kształtem i kolorem. Są one przeważnie zielone – to są te prawdziwe kamienie żółciowe, ale mogą być też brązowe, białe, czerwone, bordowe, wielkości pestek jabłka. Czasami drogi żółciowe wypełnione są kryształkami z cholesterolu, które nie zostały przekształcone w kamienie.
Po wydaleniu wygląda to jak piana. To hamuje prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Po kuracji można mieć luźny stolec 1- 2 dni. Należy pamiętać o piciu kwaśnego mleka. Osoby mające choroby chroniczne mogą wydalić nawet kilkaset kamieni! Dlatego ważne jest powtarzanie kuracji, ażeby usunąć wszystkie kamienie. Między kuracjami powinno być przynajmniej 2 tygodnie przerwy.
(opracowanie dostarczyła Urszula Sobota)

 

 

Oczyszczanie Oczyszczanie wątroby według Małachowa
Źródło: G.P Małachow Oczyszczanie organizmu i prawidłowe odżywianie.

Idealnymi produktami do oczyszczania wątroby jest oliwa z oliwek tłoczonych na zimno i sok z cytryny. Lecz doświadczenie moje i moich pacjentów pokazało, że można z takim samym dobrym skutkiem używać innych olejów – słonecznikowego, kukurydzianego, rzepakowego itp.

Cały sekret i efektywność oczyszczania wątroby polega na uprzednim przygotowaniu, „zmiękczeniu” organizmu. Zmiękczenie w postaci termicznych procedur wodnych trzeba zastosować trzy – cztery razy. Każdą taką procedurę kończymy krótkim chłodnym prysznicem. Wtedy już od pierwszego razu – na pewno pozbędziemy się drobnych kamyczków i innych ohydnych drobin. Ostatnią procedurę zmiękczającą robimy na dzień przed właściwym czyszczeniem wątroby.
Jeśli 3-4 dni przed oczyszczaniem wątroby nasz jadłospis będzie zawierał przeważnie produkty roślinne i świeżo wyciśnięte soki (1 część buraków i 4-5 jabłek mocno kwaśnych)robiąc raz dziennie oczyszczające lewatywy z uryny, to przygotowanie okaże się idealne.

I oto nadszedł dzień kuracji oczyszczającej. Dobrze, by działo się to w pełnię księżyca. Rano warto zrobić lewatywę, potem – napić się soku i zjeść lekkie śniadanie. Obiad również musi być niezbyt obfity i lekki. Po 1-2 godzinach po obiedzie można już zacząć ogrzewać okolicę wątroby – wystarczy położyć na to miejsce termofor lub poduszkę elektryczną.

O godzinie 19-20 zaczynamy procedurę oczyszczania. Oliwę i sok odgrzewamy do 30-35°C. Dawkowanie dobiera się indywidualnie – w zależności od wagi ciała i tolerancji przez organizm oleju.

Wszystko już przygotowane, stoją dwie szklanki – jedna z olejem a druga z sokiem.

Pijemy 1-2 łyżki oliwy, i popijamy to taką samą ilością soku. Po 15-20 minutach, jeśli nie wystąpią mdłości, powtarzamy te czynności. I tak kilka razy – dopóki nie wypijemy całej oliwy i soku.

W tym wypadku, gdy ktoś źle toleruje olej i występują mdłości, już po pierwszym zażyciu należy odczekać tyle czasu, by te nieprzyjemne odczucia ustąpiły i tylko wtedy powtórzyć picie. Jeśli zaś mdłości nie mijają, można ograniczyć się do zażyte) ilości – będzie to wystarczające.

Po tym, jak oliwa i sok zostaną wypite (ilość wypitej oliwy i soku waha się między 100 – 300g) można uczynić kilka zabiegów, które wzmocnią efekt. Mniej więcej po 1-1,5 godziny po zakończeniu picia siadamy wygodnie (najlepiej na pięty), zatykamy lewe nozdrze, i oddychamy przez prawe.

Na język kładziemy trochę czarnego pieprzu. To wszystko będzie sprzyjać generacji energii i ciepła z ukierunkowaniem jej w okolicę wątroby. Dodatkowo wyobrażamy sobie, że na wydechu kierujemy strumień ognia do wątroby.

Oddychamy wolno i spokojnie (4-6 razy na minutę), mocno pracując przeponą. Wypinamy brzuch na wdechu, wciągając go na wydechu. To zapewni nam znakomity masaż wątroby, poprawi jej krwioobieg i wypłucze złogi, „żużel” i skrzepy. Tak należy oddychać 15-30 minut, po godzinie odpoczynku, dobrze jest znów to powtórzyć. W czasie odpoczynku, nie zapomnijcie położyć na wątrobę zwykłego magnesu.

Terapia magnesem jest niezwykle ważna, ponieważ przyspiesza krwioobieg kapilarny.

Zostało udowodnione, że krwinki czerwone nie są w stanie przejść przez kapilary tylko dzięki ciśnieniu krwi. Główny mechanizm ich przesuwania się polega na tym, że w rozszerzonym końcu kapilary ciśnienie zbliża krwinki czerwone do siebie. Dalej, ze względu na to, że mają jednako-we ładunki elektryczne, odpychają się od siebie w kierunku mniejszej koncentracji, i w rezultacie przesuwają się przez kapilary.

Bardzo ważne jest, aby wykorzystać to dla ulepszenia obiegu krwi w wątrobie, która posiada unikalny, kapilarny system żylny. Po za tym pole magnetyczne aktywizuje fermenty, które odgrywają niebagatelną rolę w procesach oczyszczania.

To wszystko razem: ciepło, aktywizacja fermentów, wzmocniony krwioobieg, zwiększenie ilości czerwonych krwinek, pozwoli rozdrobnić, roztopić, wypłukać, usunąć wszystkie kamienie i zanieczyszczenia. Te sposoby pozwalają uruchomić najgłębsze poziomy kwantowe organizmu, odpowiedzialne za czynność, oczyszczenie, przywrócenie zdrowia.

Żadna, inna procedura oczyszczająca nie ma tak potężnego oddziaływania jak ta. Około godz. 23 lub później (zdarza się i rano), gdy biorytm wątroby i woreczka osiągają poziom maksymalny, zaczyna się wyrzucanie kamieni i nieczystości. Wtedy zobaczymy „cały majątek”, zdobyty poprzez nieprawidłowy tryb życia i złe odżywianie.

Jasne, że nie ma sensu rozprawiać o zdrowiu, kiedy ten „skarb” tkwi w naszym organizmie. Rano dobrze jest dodatkowo zrobić przeczyszczającą lewatywę. Po krótkim odpoczynku można coś zjeść.

Pierwszy posiłek powinien składać się z pół litra soku (z marchwi i buraczano-jabłkowego w proporcji 1:5). Sok dodatkowo przepłucze wątrobę. Tylko po tym można jeść surówki, sałatki, kasze gotowane na wodzie i wejść w normalne życie.

Zalecenia praktyczne do oczyszczania wątroby
Jak wykazała praktyka, dla mężczyzn i kobiet z wagą 60-65 kg pierwsze czyszczenie wątroby można wykonać ze 150-200 g oleju (w zależności od tolerancji oleju). Następnie można zwiększyć dawkowanie do 300 g lub zostać przy takim samym.

Jeśli po jakimś czasie wystąpiły torsje, przy czym w masach wymiotnych wykrywamy fragmenty flegmy zielonego i czarnego koloru, oznacza to, że olej i sok zadziałały w żołądku, oczyściły go od znajdujących się tam patologicznej warstwy (otoczki).

Tak czasami zdarza się przy pierwszym czyszczeniu. Drugie czyszczenie w tym wypadku należy przeprowadzić z mniejszą ilością oleju i soku, a przy trzecim można tę ilość nieznacznie zwiększyć.

W trakcie czyszczenia należy rozluźnić się, być spokojnym i nie skupiać się na tej czynności.

Z reguły w czasie tej procedury nie występuje żaden ból. Dlatego nie trzeba się jej wcale bać. Strach przyczynia się do skurczów naczyń i przewodów żółciowych. Właśnie z tego powodu może nam się coś nie udać. Jeśli jednak z jakichś przyczyn pojawiło się uczucie strachu, niepokoju, związane z oczekiwaniem na rezultat czyszczenia, radzę wziąć 2 pigułki Nospa i uspokoić się.

Reszta stanie się za sprawą naszego organizmu.

Nie róbcie czyszczenia wątroby po ciężkiej pracy, po dłuższych głodówkach. Należy odpocząć 3-5 dni, zregenerować swoje siły. W przeciwnym razie mogą być 2 warianty: w pierwszym po prostu zjada się olej i sok, w drugim mocno wyczerpuje się organizm.
Pamiętajmy, że jednak jest to inwazja do wątroby i w związku z tym ona też potrzebuje siły do tego obciążenia. Można wyczuć jak wątroba wibruje i „oddycha”, zwłaszcza w czasie pierwszych czyszczeń.

Ile razy i jak często należy czyścić wątrobę?
Pierwsze czyszczenie przechodzi się najciężej, organizm zużywa dużo sił.

Zdarza się, że za pierwszym – razem wychodzi bardzo dużo starej żółci, pleśni, a kamieni prawie nie ma. Nie oznacza, to, że czyszczenie nie udało się. Wszystko jest w porządku, lecz wątroba jest zbyt mocno zatkana, a kamienie posypią się za drugą i następnymi próbami.

Drugie i następne czyszczenie należy przeprowadzić zgodnie z samopoczuciem – będą one znacznie łatwiejsze dla organizmu. Na przykład, swoje przeprowadziłem tak: 3 pierwsze czyszczenia co 3 tygodnie, czwarte po miesiącu, piąte po dwóch miesiącach. W następnym roku zrobiłem jeszcze 2 czyszczenia, a potem za rok tylko jedno.

Można stosować metodę jednego czyszczenia co 3 miesiące. Moja rada to: należy przeprowadzić 3-4 procedury raz w miesiącu w pełnię księżyca. Im szybciej pozbędziemy się brudu w wątrobie, tym prędzej zostanie przywrócona normalna przemiana materii i obieg krwi. Czyszczenie można zakończyć, gdy przestaną wychodzić skrzepy.

Powstaje uzasadnione pytanie – dlaczego trzeba przeprowadzać tyle oczyszczeń?

Z tego powodu, że wątroba składa się z czterech segmentów. W trakcie jednego czyszczenia tylko jeden segment może być całkiem oczyszczony. Jeśli nawet jeden segment pozostaje zatkany, jakiś rodzaj wymiany na pewno będzie zaburzony.

Osobom z chorą wątrobą nie zaleca się przeprowadzać oczyszczenia jesienią. Zgodnie z chińską biorytmologią o tej porze roku wątroba jest najsłabsza i oczyszczanie zabierze jej ostatnie siły, co znacznie pogorszy stan zdrowia chorego.

Najbardziej celowym jest (po tym jak już przeprowadzimy czyszczenie 4-5 razy w ciągu pierwszego roku) czyścić ją na wiosnę, szczególnie w marcu, gdy w drzewach zaczynają krążyć soki. W tym czasie wątroba jest najsilniejsza. Wiosną nie należy przebywać na wietrze, by patogenna energia wiatru nie wniknęła do naszego organizmu i nie wpłynęła na wątrobę.

Silnymi środkami wywołującymi obfite wydzielenie żółci są również żółtka, oleje, siarczan magnezji, sól „Barbara” i „karlowarska”. 40-50 ml 30% roztworu magnezji, zagrzanego do 40 stopni, wywołuje skurcz woreczka i przewodu żółciowego. Ci, którzy nie tolerują magnezji mogą użyć stężony roztwór glukozy, sorbitu lub olej.

 

 

http://zdrowieiuroda.blox.pl/2012-watroby-Malachow.html

 

 

Oczyszczanie wątroby

Te osoby, które myślą, że mają wątrobę zdrową – są w błędzie. Przekonałem się o tym na

własnym przykładzie i doświadczeniu wielu ludzi. Kamienie żółciowe zazwyczaj „siedzą” w

wątrobie bardzo mocno i pozbyć się ich nie jest łatwo. Otóż przed czyszczeniem wątroby

głodowałem kilka razy po 7 dni, raz – 10, raz – 18, kilkanaście razy po 3 dni i raz w tygodniu

po 24-36 godzin w ciągu 3 lat. Moj przyjaciel zastosował serię głodówek – 3 razy po 19 dni z

2-miesięczną przerwą. Tym niemniej po oczyszczeniu wątroby zebraliśmy półlitrowy słoik

kamieni żółciowych – każdy z nas. Wyszło również dużo starej żółci, przypominającej

dziegieć, płatki i inne paskudztwa.

To jeszcze raz potwierdza konieczność przeprowadzenia takiego oczyszczania. Przynosi

ono niesamowite efekty. Po piątym czyszczeniu w ciągu roku (przeprowadziłem ich 8),

przeżyłem taki wspaniały efekt ozdrowienia, którego nie doświadczyłem w ciągu poprzednich 5 lat pracy nad sobą. Pracowałem oczywiście zgodnie z metodami naturalnego uzdrawiania. Odczułem niesamowitą lekkość i odnowienie całego mojego organizmu, zrozumiałem wtedy, czym jest prawdziwe zdrowie. To nie tylko moje subiektywne odczucia. W prowadzonym przeze mnie klubie „Kondycja” przez takie czyszczenia przeszło już wiele osób i nie jeden raz. Przychodzili ludzie, którym lekarze odmówili pomocy – obawiali się przeprowadzenia operacji na kamienie z powodu wieku pacjenta lub ogólnie mierny stan zdrowia tych chorych. Po przeprowadzeniu oczyszczania wątroby, ludzie ci zostawali dosłownie wskrzeszeni.

 

Mechanizmy fizjologiczne wykorzystywane w oczyszczaniu wątroby

Jako główny argument przeciwko takiemu czyszczeniu wątroby często słyszę: „przewód

żółciowy ma 3-4 mm, a kamienie ponad 20 mm średnicy, a jednak wychodzą swobodnie?

Jest to niemożliwe”. Kontrargumentem może być praca członka akademii, profesora,

kierownika katedry sankt-petersburskiej Akademii Medycznej Eugenija Szuwałowa. Opisuje

on bezcewnikowe, „ślepe” przemywanie przewodów żółciowych. Metoda jest następująca:

Rano na czczo choremu podaje się do picia 200-250 ml mineralnej, niegazowanej wody. Do

wody można dodać 5 gramów sorbitu, co sprzyja bardziej energicznemu opróżnieniu

woreczka żółciowego. Po 15-20 minutach tę czynność powtarza się, po czym chory leży w

ciągu 1,5-2 godzin z termoforem w okolicy prawej części brzucha.

Silnymi środkami wywołującymi obfite wydzielenie żółci są również żółtka, oleje, siarczan

magnezji, sól „Barbara” i „karlowarska”. 40-50 ml trzydziestotrzyprocentowego roztworu

magnezji, zagrzanego do 40 stopni, wywołuje skurcz woreczka i przewodu żółciowego. Ci,

którzy nie tolerują magnezji mogą użyć stężony roztwór glukozy, sorbitu lub olej.

Najbardziej skuteczne pod tym względem okazują się być tłuszcze i produkty trawienia

zawarte w jelitach. Cała ta informacja jest ściśle naukowa i dowodzi, że jest możliwe przemywanie przewodów żółciowych.

Teraz zwrócimy się w kierunku medycyny naturalnej.

 1. Jak widzimy najpierw należy zastosować silny środek żółciopędny. Nasi uzdrowiciele

zauważyli, że zażywanie dużych dawek oleju (zwłaszcza z oliwek) wywołuje silny

efekt żółciopędny: skurcz woreczka i maksymalne otwarcie wszystkich przewodów

żółciowych.

 1. Kwasy sprzyjają aktywnemu wydalaniu żółci z wątroby. Kwas cytrynowy stymuluje tę

funkcję i poza tym rozpuszcza twarde występy – haczyki, które trzymają kamienie

żółciowe w przewodach żółciowych.

 1. Terapia cieplna to najlepszy sposób łagodzenia zapaleń i bolesnych skurczy wątroby

i dlatego 3-4 godziny przed oczyszczaniem zaczniemy rozgrzewać okolicę wątroby i

będziemy rozgrzewać ją dalej po zażyciu oleju i soku cytrynowego. Wiadomo też, że

kamienie na 90-99% złożone są z cholesterolu. Pod wpływem ciepła ulegają

częściowemu stopieniu, skurcze nie powstają i kamienie swobodnie przechodzą

przez przewody.

 1. Przewody żółciowe mają mięśnie pozwalające rozszerzać je do 2 cm średnicy, a przy

skurczu powstaje taka siła, że żółć zostaje wyrzucona pod dużym ciśnieniem.

 1. Możliwy jest proces odwrotny – opadanie kamieni żółciowych: mogą się one

częściowo rozpuszczać w żółci. Biorąc pod uwagę i tę możliwość, musimy:

 1. zwiększyć ilość kwasów żółciowych, które obniżają gęstość żółci, sprzyjając

tym samym zmniejszeniu koloidów,

 1. zmniejsza się wielkość koloidów, kamienie pękają.

Zastanówmy się nad wariantem a:

Tłuszcz człowieka, który topi się przy 15° C (przy temperaturze ciała jest płynny) zawiera

około 70% kwasu oleinowego. Ten kwas zaliczamy do grupy nienasyconych kwasów

tłuszczowych. Najważniejszymi właściwościami tych kwasów są:

 1. Sprzyjanie zamianie cholesterolu w związki łatwo rozpuszczalne, co znacznie ułatwia

wydalenie go z organizmu,

 1. Oddziaływanie normalizujące na ścianki naczyń krwionośnych, zwiększanie ich

elastyczności i zmniejszanie ich przepuszczalności.

Kwas oleinowy topi się przy temperaturze 13° C, a ponieważ jest prawie jedynym kwasem,

który wchodzi w skład tłuszczów zwierzęcych, jego zawartość w tych tłuszczach jest

głównym czynnikiem określającym temperaturę ich topienia się. Olej z oliwek zawiera

najwięcej kwasu oleinowego (80-81%), np. w oleju słonecznikowym jest go dwa razy mniej

(39%). Stąd staje się zrozumiałym fakt, że idziemy drogą gwałtownego zwiększenia zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mając oddziaływanie analogiczne z kwasami tłuszczowymi, rozpuszczają cholesterol i zwiększają elastyczność ścianek naczyń

krwionośnych i dróg żółciowych. Najbardziej korzystnym i naturalnym dla organizmu

nośnikiem jest oliwa.

Wariant b:

Polega na tym, że istnieją naturalne substancje obronne, głownie związki wielocząsteczkowe, które skupiają się na powierzchni koloidu, tworząc solwatową otoczkę.

Powstałe w taki sposób otoczki ochronne zapobiegają sklejaniu się cząsteczek koloidu

pomiędzy sobą i utworzeniu osadu. Żółć, jak wiadomo, zawiera 84% wody. Właśnie tą wodę

trzeba nasycić wspomnianymi substancjami ochronnymi, które przenikając w głąb, do maleńkich porów kamienia żółciowego, spowodują ściągnięcie i zmniejszenie koloidów, a

następnie ich rozpuszczenie.

Źródła ochronnych koloidów są następujące:

 1. Surowe, świeżo wyciśnięte soki z warzyw i owoców;
 2. Własny świeży mocz naturalnie zabarwiony.
 3. Substancje koloryzujące uryny, przebywające w stanie zawiesiny, stanowią

nadzwyczaj delikatne cząsteczki substancji organicznych. W moczu zebranym przez

całą dobę znajduje się ich około 1 grama. Z tego powodu uryna to najbogatsze

najbardziej dostępne źródło koloidów ochronnych. Najlepiej stosować urynę

naturalnego, żółtego koloru. Bezbarwna uryna zawiera niewielką ilość koloidów.

Zatem przeanalizowaliśmy główne mechanizmy fizjologiczne, na których są oparte rożne

sposoby oczyszczania wątroby. Warto jednak wspomnieć o kilku dodatkowych:

 1. Sok z cytryny, jak wiemy, ma mocny kwaśny smak. Według medycyny chińskiej

kwaśny smak stymuluje funkcję wątroby. Poza tym olejki eteryczne zawarte w soku z

cytryny jednocześnie mają działanie żółciopędne i antyseptyczne.

 1. Chińscy lekarze zajmujący się akupunkturą twierdzą, że funkcja wątroby i woreczka

żółciowego przejawia się najbardziej aktywnie od 23 do 3 nad ranem. Jest to rytm

fizjologiczny wątroby i woreczka.

 1. Możemy wzmocnić efekt przez autosugestię, wyobrażając sobie rozszerzenie

przewodów żółciowych, obfite wydzielanie żółci i wysyłając mentalnie w te miejsca

energię.

 1. Według jogi oddychanie poprzez prawe nozdrze rozgrzewa organizm i zwiększa jego

moc „rozkładającą”.

 1. Tworzenie i wyjście żółci zwiększamy przy wzmocnieniu krwioobiegu wrotnego i

spożywanych wraz z jedzeniem tłuszczów. Tego warunku można dopełnić, jeśli po

jakimś czasie, po zjedzeniu i wypiciu soku z cytryny zaczniemy oddychać jogicznie,

akcentując podnoszenie przepony w czasie wydechu jak najwyżej.

 1. Trzeba pamiętać, że w pełni księżyca zdolność organizmu do oczyszczania wzrasta.

Funkcja wątroby jest najsilniejsza wiosną, a najsłabsza jesienią.

Teraz możemy przystąpić do opisu kuracji oczyszczania wątroby, rozumiejąc na jakich

mechanizmach fizjologicznych są one oparte.

Najprostsze i najbardziej efektywne oczyszczanie wątroby

Jak już było powiedziane, idealnymi produktami do oczyszczania wątroby jest oliwa z oliwek

tłoczonych na zimno i sok z cytryny. Lecz doświadczenie moje i moich pacjentów pokazało,

że można z takim samym dobrym skutkiem używać innych olejów – słonecznikowego,

kukurydzianego, rzepakowego itp.

Cały sekret i efektywność oczyszczania wątroby polega na uprzednim przygotowaniu,

„zmiękczeniu” organizmu. Zmiękczenie w postaci termicznych procedur wodnych (patrz

odpowiedni rozdział na str. 24) trzeba zastosować trzy – cztery razy. Każdą taką procedurę

kończymy krótkim chłodnym prysznicem. Wtedy już od pierwszego razu – na pewno

pozbędziemy się drobnych kamyczków i innych ohydnych drobin. Ostatnią procedurę

zmiękczającą robimy na dzień przed właściwym czyszczeniem wątroby.

Jeśli 3-4 dni przed oczyszczaniem wątroby nasz jadłospis będzie zawierał przeważnie

produkty roślinne i świeżo wyciśnięte soki (1 część buraków i 4-5 jabłek mocno kwaśnych)

robiąc raz dziennie oczyszczające lewatywy z uryny, to przygotowanie okaże się idealne.

I oto nadszedł dzień kuracji oczyszczającej. Dobrze, by działo się to w pełnię księżyca. Rano

warto zrobić lewatywę, potem – napić się soku i zjeść lekkie śniadanie. Obiad również musi być niezbyt obfity i lekki. Po 1-2 godzinach po obiedzie można już zacząć ogrzewać okolicę

wątroby – wystarczy położyć na to miejsce termofor lub poduszkę elektryczną.

O godzinie 19-20 zaczynamy procedurę oczyszczania. Oliwę i sok podgrzewamy do 30-35°

 1. Dawkowanie dobiera się indywidualnie – w zależności od wagi ciała i tolerancji przez

organizm oleju.

Wszystko już przygotowane, stoją dwie szklanki – jedna z olejem a druga z sokiem.

Pijemy 1-2 łyżki oliwy, i popijamy to taką samą ilością soku. Po 1520 minutach, jeśli

nie wystąpią mdłości, powtarzamy te czynności. I tak kilka razy – dopóki nie wypijemy

całej oliwy i soku.

W tym wypadku, gdy ktoś źle toleruje olej i występują mdłości, już po pierwszym zażyciu

należy odczekać tyle czasu, by te nieprzyjemne odczucia ustąpiły i tylko wtedy powtórzyć

picie. Jeśli zaś mdłości nie mijają, można ograniczyć się do zażyte) ilości – będzie to

wystarczające.

Po tym, jak oliwa i sok zostaną wypite (ilość wypitej oliwy i soku waha się między 100 – 300

 1. g) można uczynić kilka zabiegów, które wzmocnią efekt. Mniej więcej po 1-1,5 godziny po

zakończeniu picia siadamy wygodnie (najlepiej na pięty), zatykamy lewe nozdrze, i

oddychamy przez prawe. Na język kładziemy trochę czarnego pieprzu. To wszystko będzie sprzyjać generacji energii i ciepła z

ukierunkowaniem jej w okolicę wątroby. Dodatkowo wyobrażamy sobie, że na wydechu

kierujemy strumień ognia do wątroby. Oddychamy wolno i spokojnie (4-6 razy na minutę),

mocno pracując przeponą. Wypinamy brzuch na wdechu, wciągając go na wydechu. To

zapewni nam znakomity masaż wątroby, poprawi jej krwioobieg i wypłucze złogi, „żużel” i

skrzepy. Tak należy oddychać 15-30 minut, po godzinie odpoczynku, dobrze jest znów to

powtórzyć. W czasie odpoczynku, nie zapomnijcie położyć na wątrobę

zwykłego magnesu.

Terapia magnesem jest niezwykle ważna, ponieważ przyspiesza krwioobieg kapilarny.

Zostało udowodnione, że krwinki czerwone nie są w stanie przejść przez kapilary tylko dzięki ciśnieniu krwi. Główny mechanizm ich przesuwania się polega na tym, że w rozszerzonym końcu kapilary ciśnienie zbliża krwinki czerwone do siebie. Dalej, ze względu na to, że mają jednako-we ładunki elektryczne, odpychają się od siebie w kierunku mniejszej koncentracji, i w rezultacie przesuwają się przez kapilary.

Bardzo ważne jest, aby wykorzystać to dla ulepszenia obiegu krwi w wątrobie, która

posiada unikalny, kapilarny system żylny. Po za tym pole magnetyczne aktywizuje

fermenty, które odgrywają niebagatelną rolę w procesach oczyszczania. To wszystko

razem: ciepło, aktywizacja fermentów, wzmocniony krwioobieg, zwiększenie ilości

czerwonych krwinek, pozwoli rozdrobnić, roztopić, wypłukać, usunąć wszystkie kamienie i

zanieczyszczenia. Te sposoby pozwalają uruchomić najgłębsze poziomy kwantowe

organizmu, odpowiedzialne za czynność, oczyszczenie, przywrócenie zdrowia.

żadna, inna procedura oczyszczająca nie ma tak potężnego oddziaływania jak ta. Około

godz. 23 lub później (zdarza się i rano), gdy biorytm wątroby i woreczka osiągają poziom

maksymalny, zaczyna się wyrzucanie kamieni i nieczystości. Wtedy zobaczymy „cały

majątek”, zdobyty poprzez nieprawidłowy tryb życia i złe odżywianie. Jasne, że nie ma sensu

rozprawiać o zdrowiu, kiedy ten „skarb” tkwi w naszym organizmie. Rano dobrze jest

dodatkowo zrobić przeczyszczającą lewatywę. Po krótkim odpoczynku można coś zjeść.

Pierwszy posiłek powinien składać się z pół litra soku (z marchwi i buraczano-jabłkowego w

proporcji 1:5). Sok dodatkowo przepłucze wątrobę. Tylko po tym można jeść surówki, sałatki, kasze gotowane na wodzie i wejść w normalne życie.

Zalecenia praktyczne do oczyszczania wątroby

Jak wykazała praktyka, dla mężczyzn i kobiet z wagą 60-65 kg pierwsze czyszczenie

wątroby można wykonać ze 150-200 g oleju (w zależności od tolerancji oleju). Następnie

można zwiększyć dawkowanie do 300 g lub zostać przy takim samym.

Jeśli po jakimś czasie wystąpiły torsje, przy czym w masach wymiotnych wykrywamy

fragmenty flegmy zielonego i czarnego koloru, oznacza to, że olej i sok zadziałały w żołądku,

oczyściły go od znajdujących się tam patologicznej warstwy (otoczki). Tak czasami zdarza

się przy pierwszym czyszczeniu. Drugie czyszczenie w tym wypadku należy przeprowadzić z

mniejszą ilością oleju i soku, a przy trzecim można tę ilość nieznacznie zwiększyć.

W trakcie czyszczenia należy rozluźnić się, być spokojnym i nie skupiać się na tej czynności.

Z reguły w czasie tej procedury nie występuje żaden ból. Dlatego nie trzeba się jej wcale

bać. Strach przyczynia się do skurczów naczyń i przewodów żółciowych. Właśnie z tego

powodu może nam się coś nie udać. Jeśli jednak z jakichś przyczyn pojawiło się uczucie

strachu, niepokoju, związane z oczekiwaniem na rezultat czyszczenia, radzę wziąć 2 pigułki

Nospa i uspokoić się. Reszta stanie się za sprawą naszego organizmu.

Nie róbcie czyszczenia wątroby po ciężkiej pracy, po dłuższych głodówkach. Należy

odpocząć 3-5 dni, zregenerować swoje siły. W przeciwnym razie mogą być 2 warianty: w

pierwszym po prostu zjada się olej i sok, w drugim mocno wyczerpuje się organizm.

Pamiętajmy, że jednak jest to inwazja do wątroby i w związku z tym ona też potrzebuje siły

do tego obciążenia. Można wyczuć jak wątroba wibruje i „oddycha”, zwłaszcza w czasie

pierwszych czyszczeń.

Ile razy i jak często należy czyścić wątrobę?

Pierwsze czyszczenie przechodzi się najciężej, organizm zużywa dużo sił.

Zdarza się, że za pierwszym – razem wychodzi bardzo dużo starej żółci, pleśni, a kamieni

prawie nie ma. Nie oznacza, to, że czyszczenie nie udało się. Wszystko jest w porządku,

lecz wątroba jest zbyt mocno zatkana, a kamienie posypią się za drugą i następnymi

próbami.

Drugie i następne czyszczenie należy przeprowadzić zgodnie z samopoczuciem – będą one

znacznie łatwiejsze dla organizmu. Na przykład, swoje przeprowadziłem tak: 3 pierwsze

czyszczenia co 3 tygodnie, czwarte po miesiącu, piąte po dwóch miesiącach. W następnym

roku zrobiłem jeszcze 2 czyszczenia, a potem za rok tylko jedno.

Można stosować metodę jednego czyszczenia co 3 miesiące. Moja rada to: należy

przeprowadzić 3-4 procedury raz w miesiącu w pełnię księżyca. Im szybciej pozbędziemy się

brudu w wątrobie, tym prędzej zostanie przywrócona normalna przemiana materii i obieg

krwi. Czyszczenie można zakończyć, gdy przestaną wychodzić skrzepy.

Powstaje uzasadnione pytanie – dlaczego trzeba przeprowadzać tyle oczyszczeń? Z

tego powodu, że wątroba składa się z czterech segmentów. W trakcie jednego

czyszczenia tylko jeden segment może być całkiem oczyszczony. Jeśli nawet jeden

segment pozostaje zatkany, jakiś rodzaj wymiany na pewno będzie zaburzony.

Trzeba brać pod uwagę i to, że kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych rosły wolno,

przyjmując formę przewodów (stąd ich gładkość). W takiej postaci nie podrażniały ścianek

przewodów żółciowych. Przeprowadzając czyszczenie, rozdrabniamy i wyrzucamy kamienie,

wtedy zmienia się ich forma i położenie. Pozostałe kamienie swoją chropowatą powierzchnią mogą podrażniać ścianki przewodu i woreczka żółciowego powodując ich zapalenie. To dotyczy zwłaszcza tych, którzy mają twarde kamienie. W czasie następnych oczyszczeń zmniejszają się one i potem swobodnie wychodzą.

W starochińskiej księdze „Suweń” czytamy o wątrobie: „Choroby wątroby: wyzdrowienie

latem, jeśli nie ma latem wyzdrowienia – zaostrzenie jesienią, nie umarł jesienią – czekaj na zimę, wiosną zabronione jest stać przeciw wiatru… Chorzy na wątrobę są rozsądni o świcie,

po południu – zaostrzenie, o północy są spokojni.”

Osobom z chorą wątrobą nie zaleca się przeprowadzać oczyszczenia jesienią. Zgodnie z

chińską biorytmologią o tej porze roku wątroba jest najsłabsza i oczyszczanie zabierze jej

ostatnie siły, co znacznie pogorszy stan zdrowia chorego. Najbardziej celowym jest (po tym

jak już przeprowadzimy czyszczenie 4-5 razy w ciągu pierwszego roku) czyścić ją na wiosnę,

szczególnie w marcu, gdy w drzewach zaczynają krążyć soki. W tym czasie wątroba jest

najsilniejsza. Wiosną nie należy przebywać na wietrze, by patogenna energia wiatru nie

wniknęła do naszego organizmu i nie wpłynęła na wątrobę.

Mniej więcej te same treści znajdujemy w Ajurwedzie: „Wiatr przejawia się w okresie wzrostu roślin. żółć – poczynając od lata”.

 

Odżywianie po oczyszczaniu wątroby – profilaktyka

O odżywianiu po procedurach oczyszczających już mówiliśmy. Powtórzmy jednak to co

najważniejsze: należy jeść tylko gdy mamy apetyt. Dobrze jest zacząć od świeżo

wyciśniętego soku marchwi lub z kwaśnych jabłek i buraków.

Sok z buraków jest wprost rewelacyjnym produktem. Substancje mineralne znajdujące się w

nim to przeważnie związki alkaliczne. Po badaniach właściwości soku z buraków, marchwi i

białej kapusty okazało się, że najbardziej obficie wydziela się żółć właśnie po soku z

buraków. Właściwości żółciopędne buraków były znane jeszcze w zamierzchłych czasach.

Czytamy u Awicenny: „burak przeczyszcza zatkaną wątrobę i trzustkę.”

Doktor Uoker udowodnił to naukowo: swoje znakomite oczyszczające właściwości sok z

buraków zawdzięcza istnieniu w nim „żywych” atomów chloru. Natomiast naukowcy rosyjscy stwierdzili istnienie w burakach betainu, który jak na razie nie został wykryty w innych warzywach. Betain jest substancją unikalną, pod względem swej budowy chemicznej, podobny do choliny i lecytyny, znanych regulatorów przemiany materii. Betain pomaga w przyswajaniu białka, polepsza pracę wątroby.

Burak zawiera rownież sapominy, które w jelitach wiążą cholesterol w ciężko przyswajalny

kompleks. Sapominy służą jako baza wielu leków na sklerozę.

Burak zawiera również witaminę U. Sprzyja ona gojeniu wrzodów, ma oddziaływanie

przeciwsklerotyczne, polepsza wymianę cholesterolu, ma właściwości przeciwalergiczne.

Zawarty w burakach magnez reguluje napięcie naczyniowe i nie dopuszcza do powstawania

skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Rosyjski profesor Tokin udowodnił, że w niektórych owocach i warzywach zawarte są

fitocydy, niszczące bakterie chorobotwórcze. Najwięcej fitocydów jest w cebuli,

czosnku i marchwi. Zażywanie tych warzyw sprzyja oczyszczaniu jamy ustnej,

żołądka, jelit. Marchew zaś posiada jeszcze tę zaletę, że pozbawiona jest

specyficznego zapachu, którym odpychają od siebie cebula i czosnek.

Cudowne „właściwości wymienionych soków pomogą prędko odbudować chorą wątrobę,

szczególnie dotyczy to osób starszych.

Dalej można zjeść surówkę z odrobiną soli lub naturalnym kwasem (sokiem z cytryny,

żurawiną). Potem może być kaszka ugotowana na wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości

masła i alg. Tak mniej więcej powinien wyglądać obiad i kolacja. Następnego dnia menu

można urozmaicić.

Teraz można przestawić się na prawidłowe odżywianie, co pozwoli nam wzmocnić wątrobę.

Dodać należy, że wątroba odnawia się bardzo szybko. Na przykład usunięte 75% wątroby u

psów lub innych zwierząt całkowicie, odnawia się w ciągu 8 tygodni. Jednak należy

pamiętać, jakie produkty są szczególnie szkodliwe dla wątroby i wykluczyć je ze swojego jadłospisu. Do takich produktów zaliczamy: smażone mięso i ryby,

esencjonalne wywary mięsne, wywary rybne, konserwy, wędliny, przekąski zimne i

potrawy poddane działaniu wysokiej temperatury. Jedzenie bogate w skrobię

(zwłaszcza biała mąka, drożdżowki) zapychają tkanki wątroby, przez co wątroba

twardnieje. Przy chorobach wątroby lepiej odstawić grzyby. Są ciężko przyswajalne.

Na czarnej liście znajdują się: ocet, pieprz, musztarda, marynaty, kalarepa, rzodkiew,

cebula, czosnek, szczaw, szpinak, mocna kawa i kakao, alkohol. Produkty i dania

pikantne wpływają negatywnie na uzdrawianie wątroby. Starożytni uzdrowiciele zauważyli,

że odczucia smakowe stymulują różnego rodzaju energie w organizmie, które z kolei

stymulują funkcje odpowiednich organów. Otóż funkcję wątroby i woreczka żółciowego

stymuluje kwaśny smak, ewentualnie częściowo słony. Natomiast smaki pikantny i

ściągający męczą ją i osłabiają. Jak zostało ustalone przez współczesną naukę, produkty o

smaku pikantnym i ściągającym oddziaływują w sposób niszczący na błonę śluzową żołądka

i dwunastnicy, nie mówiąc już o wątrobie. Ci, którzy dążą do polepszenia sprawności

wątroby powinni jak najczęściej włączać do swego jadłospisu produkty o naturalnym,

kwaśnym i słonym smaku oraz unikać smaku pikantnego i wiążącego. Gdy przedobrzymy ze

stymulującymi smakami, wątroba sama zasygnalizuje nam o tym pojawieniem się na języku

kwaśnego smaku. Należy wtedy zmniejszyć użycie produktów kwaśnych i słonych i

zwiększyć użycie produktów pikantnych i ściągających. Dążymy do uzyskania harmonii pod

tym względem – zanikania jakichkolwiek odczuć smakowych w przerwach między posiłkami.

Dla wzmocnienia chorej wątroby niezastąpione są witaminy A, C, B, K. Szczególnie

ważne są w normalizowaniu pracy wątroby witaminy z grupy B. B6 – wzmacnia funkcję

antytoksyczną wątroby (wyjątkowo wiele jest jej w zarodkach pszennych, w drożdżach

piwnych). B3 bierze udział w przemianie energetycznej komórek wątroby (kiełki

pszenicy, drożdże, pomidory, żółtka jaj). B2 (kwas foliowy) i B12 uczestniczą w

przemianie białka i fermentów, sprzyjają syntezie białka. Udowodniony został wpływ

aktywizujący witaminy B12 na regenerację wątroby. Witamina K bierze udział w procesie

krzepnięcia krwi, podwyższa potencjał energetyczny komórki wątrobowej. Brak go w

organizmie powstaje przy naruszeniu wydzielania żółci (witaminy te w większej ilości

znajdują się w wyżej wymienionych produktach). Witamina C w ilości 1 grama na dobę

polepsza funkcjonowanie wątroby i wzmacnia procesy regeneracyjne (surówka z kapusty,

wywar z dzikiej roży, sok jabłkowy itp.).

Przy chorobach wątroby i przewodów żółciowych zostaje zakłócony proces wchłaniania

związków mineralnych i nasila się wyprowadzenie ich z organizmu. Naturalne związki

mineralne w dużej ilości znajdują się we wspomnianych sokach, przy czym w postaci łatwo

przyswajalnej, również w owocach i warzywach.

Dieta bezsolna obniża powstanie i wyprowadzenie fermentów do przewodu pokarmowego z wątroby i przewodów żółciowych i poprzez to stwarza spokój chorym organizmom.

Niezwykle ważny jest przy ustaleniu diety dla osób z chorą wątrobą stan jelita

grubego. Należy pozbyć się zaparć. W przeciwnym razie zaparcia spotęgują procesy

gnilne w jelicie, wchłanianie do krwi substancji toksycznych, które przez wrotną żyłę

trafią do wątroby, pogarszając jej stan. To naturalnie utrudni proces leczenia.

Zatem, jest już jasne, że preferowane muszą być świeże owoce i warzywa. Szczególnie

korzystne dla wątroby są buraki, marchew, kabaczki, pomidory, kalafior, winogrona,

arbuz, truskawki, jabłka, suszone śliwki. Nie zapominajmy o zarodkach pszennych –

przyspieszają one uzdrawianie wątroby. Robimy następującą mieszankę: 100 gramów

kiełków pszenicy mielimy w maszynce do mięsa, dodajemy 100 gramów mielonych buraków,

100 gramów marchwi, 100 gramów suszonych moreli, sok z 1 cytryny, trochę miodu.

Mieszankę tę jemy zamiast kaszy. Najlepiej co drugi dzień kaszę na przemian z mieszanką.

Proporcje i rodzaje komponentów w mieszance można zmieniać, kiełki pszenicy natomiast

powinny być obecne stale. Masło dodajemy tylko do dań już przygotowanych, nie gotujemy i nie smażymy potraw z masłem. Najkorzystniej jest spożywać posiłki 4-5 razy dziennie. W przypadkach, gdy jemy rzadziej, ułatwiamy gromadzenie się tłuszczu, zastój żółci, rozwój dyskinezji przewodów żółciowych. Konkludując – nasze jedzenie to świeże soki, surówki, sałatki, kasze i mieszanka wyżej opisywana. Należy to urozmaicać, warzywa dusić, oprócz kasz spożywać orzechy, ziemniaki, biały ser.

Podkreślani raz jeszcze osoby z chorą wątrobą powinny wypijać do 2 litrów dziennie

świeżych soków warzywnych i owocowych. Polepsza to krążenie krwi i stan funkcjonalny

komórek wątroby, zwiększa dostarczanie glukozy do tkanek, normalizuje przemianę glukozy, białka, tłuszczów, elektrolitów. Pod ich wpływem zmieniają się właściwości fizyczno-chemiczne żółci: zmniejsza się jej ciągliwość, wzrasta zawartość kwasów żółciowych i obniża się zawartość cholesterolu.

Przy obniżonej kwasowości żołądka sok pijemy 15-20 minut przed jedzeniem. Przy

podwyższonej kwasowości – 1-1,5 godziny przed posiłkiem.

Przy normalnej kwaśności żołądka – 30-45 minut przed posiłkiem. Można wykorzystać środki

żółciopędne: nieśmiertelnik, wąsy kukurydzy, miętę, dziurawiec, wrotycz, korzeń mleczu,

dziką różę.

Przepis: 1 łyżka ziół na 1 szklankę wody. Pić po 100 gramów 23 razy dziennie przed

jedzeniem.

Inne środki wzmacniające wątrobę

Chłodny (a lepiej lodowaty) prysznic wczesnym rankiem stymuluje funkcje wątroby. Nie

zaleca się tej procedury dla osób z chorym sercem. Po prysznicu dobrze jest rozetrzeć doły

pachowe, ponieważ w przepadku porażeń wątroby energia zatrzymuje się właśnie tam.

Takie rozcieranie dołów pachowych można powtórzyć dwa-trzy razy dziennie. Należy je

pocierać od 2-5 minut. Unikajcie suchego klimatu, a szczególnie saun z suchą parą – to

szkodzi na wątrobę. Zgodnie z Ajurwedą, upał i suche powietrze sprzyjają zbytniej

aktywizacji pitta, które jest odpowiedzialne za funkcję wątroby. Stymulujące i wzmacniające wątrobę ćwiczenia to Bhastrika pranajama (opis patrz w rozdziale „Jelito grube”) oraz zestaw asan Swami Sziwananandy. Ćwiczenia te i prawidłowe oddychanie to wspaniały masaż wewnętrzny wszystkich organów jamy brzusznej i oczywiście wątroby.

Przypomnijmy sobie – wątroba ma miękką gęstość i jest ruchliwa. Przy wdechu i wydechu

podąża za przeponę. Rytmiczne spięcie i rozluźnienie przepony pozwalają na lepsze

zaopatrzenie wątroby w krew (dostarczającej substancje odżywcze i tlen), sprzyja to

wydzielaniu żółci.

Asany pomogą bardziej celowo oddziaływać na wątrobę jako dodatkowe obciążenie. Asany

dobieramy indywidualnie, według własnych możliwości.

 1. Nasyka sprusta djany parśwasana

Rozłóż szeroko ręce i nogi. Odwróć się twarzą do dołu, oprzyj się o podłogę. Podnieś korpus

jak najwyżej. Zegnij rękę, przenieś środek ciężkości na jedną stronę. Zegnij nogę w kolanie i

dotknij nim głowy (nosa). Powtórz to ćwiczenie w drugą stronę.

 1. Ardka – matsyendrasana

Usiądź na podłodze z nogami wyprostowanymi. Zegnij lewe kolano, złącz udo i łydkę.

Umieść lewą stopę pod pośladkami. Zegnij prawe kolano, podnieś prawą stopę ponad ziemię i umieść ją przy zewnętrznej stronie lewego uda. Skręć tułów w prawo. Połóż lewą rękę na kolanie lewej nogi, a prawą rękę odchyl do tyłu i złap się za lewe udo.

Powtórz ćwiczenie w drugą stronę.

Ćwiczenie to likwiduje wady w rozwoju klatki piersiowej, brzucha, pleców, szyi, rąk i nóg,

zapobiega chorobom wątroby i trzustki, całkowicie leczy przepuklinę i wyrostek robaczkowy.

 1. Garbhasana

Usiądź w padmasanę (w pozycji lotosu). Z wysiłkiem przesuń ręce między udami i kostkami.

Zegnij ręce w łokciach i podeprzyj pięściami policzki.

 1. Dolasana

Połóż się na brzuchu. Ręce i nogi są wyciągnięte w jednej linii. Podnieś ręce i nogi do gory i

kołysz się do przodu i do tyłu.

Ćwiczenie to sprzyja zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu, zwiększa apetyt,

leczy schorzenia wątroby i trzustki, likwiduje wady rozwoju mięśni klatki piersiowej i obręczy barkowej.

 1. Ardka salabhasana.

Połóż się na brzuchu. Ręce wyciągnij wzdłuż ciała, dłońmi na dół. Podnieś głowę. Wzrok

skieruj przed siebie, do góry. Podnieś jedną nogę nie zginając jej w kolanie.

Powtórz to samo podnosząc drugą nogę. Palce nóg są wyciągnięte.

 1. Pruśtka walita wroksasana.

Stań prosto. Nogi rozstaw szeroko. Nie zginając nóg odchyl się do tyłu i spróbuj dotknąć

pięty ręką. Druga ręka musi być wyciągnięta do tyłu. Powtórz to samo w drugą stronę.

 1. Bhu spruśta djanu pruśtka walitasana.

Stań na kolanach. Złącz je razem. Palce nóg są razem. Podnieś obie ręce i przenieś do tyłu,

próbując dotknąć podłogi.

 1. Bhu spruśta eka-pada sarwangasana.

Połóż się płasko na plecach. Nogi złączone, wyprostowane. Umieść ręce wzdłuż ciała,

dłońmi do ziemi. Podnieś ciało do pionu, podpierając się rękami. Na podłodze spoczywają

jedynie tył głowy, szyja, barki i ramiona. Położ dłonie na podłogę, jedna noga pozostaje w

pozycji pionowej, drugą, usztywnioną w kolanie i wyprostowaną opuść dotykając podłogi za

głową. Zmień nogi. Powtórz ćwiczenie 4-5 razy.

Ćwiczenie likwiduje choroby wątroby i trzustki, leczy przepuklinę, wyrostek robaczkowy,

likwiduje polucje nocne, przedłuża życie.

 1. Mayunasana.

Uklęknij na podłodze. Obróć ręce i połóż dłonie na podłodze. Palce skierowane do stop.

Przedramiona są zbliżone do siebie. Skłoń się do przodu, patrząc przed siebie. Oprzyj

przeponę na łokciach, a klatkę piersiową na tylnych stronach ramion. Wyprostuj nogi,

utrzymuj je połączone i naprężone. Przenieś ciężar ciała na nadgarstki i dłonie, oderwij nogi

od podłogi, wyciągnij tułów i głowę do przodu. Utrzymuj całe ciało równolegle do podłogi,

nogi wyprostowane, stopy złączone.

Ucisk na przeponę powoduje przepływ krwi do żołądka, wątroby i trzustki. Jogowie

szczególnie podkreślają oddziaływanie tego ćwiczenia na trzustkę. Jeśli po 4-5 godzinach po

obfitym posiłku trawienie jeszcze się nie skończyło, Mayurasana ureguluje ten problem w

kilka sekund. Jest niezwykle pożyteczna przy leczeniu niestrawności. W mgnieniu oka likwiduje zastój krwi w trzustce i wątrobie. Asana ta zwalcza ociężałość i przyspiesza

oprożnienie woreczka żółciowego.

Co musimy zapamiętać na temat oczyszczania wątroby i jelita grubego

Z całej przekazanej treści musimy uświadomić sobie najważniejsze.

 1. Brud wewnętrzny, który powstaje na skutek nieprawidłowego odżywiania się (istnieje

nie mniej niebezpieczny brud myślowy, który kumuluje się w każdej komórce naszego

ciała), przede wszystkim gromadzi się w jelicie grubym. A przecież dzięki szczególnej

budowie przestrzennej jelita grubego powstają w nim, w rezultacie oddziaływania

mikroflory i bioplazmy substancje odżywcze i elementy, które normalnie nie trafiłyby

tam z jedzeniem w ciągu kilkunastu lat! W rezultacie organ ten, który dostarcza nam

dodatkowych substancji odżywczych i czyni nasze odżywianie pełnowartościowym,

przemienia się w największe śmietnisko naszego organizmu rozsadnik chorób i

zatruć. A ponieważ w tym miejscu zachodzi proces wchłaniania wody do krwi,

wszystkie złogi, „żużle”, trucizny wstępują jak lawina do naszego organizmu. I nie jest

ważne, jak silny jest nasz organizm i jego systemy unieszkodliwiające. Przecież krew

żylna dolnego odcinka jelita prostego nie idzie przez wątrobę, a nie oczyszczona

kieruje się prosto do serca. Krew z brudnego jelita prostego (zupowaty, skąpy i

przymusowy stolec) nasycona toksynami i nieczystościami, nadweręża podstawę

całego naszego życia, powodując jakże rozpowszechnione choroby serca

(niewydolność krążenia, wada serca itd.). Współczesne metody leczenia tych, chorób

nie odniosą skutku, ponieważ serce (jak zresztą każdy inny organ) zostaje odnowione

przez czystą, zdrową krew, a ona wciąż pozostaje zanieczyszczona. A zatem

cierpimy na skutek własnej niewiedzy, głupoty i nie pomogą nam żadne, nawet

najlepsze lekarstwa. Oto dlaczego skupiam uwagę swoich czytelników na pierwszej i

podstawowej procedurze oczyszczania i przywrócenia normalnego zdrowia jelita

grubego – zasilacza naszego organizmu.

 1. Nienaturalne, rafinowane produkty naszego odżywiania zanieczyszczają wątrobę w

niesamowicie szybkim tempie. A do tego jeszcze nieprzerwany potok brudów i toksyn

z jelita grubego. Na szczęście wątroba posiada kolosalne” rezerwy. Jest ustalone, że

u człowieka w wieku 30-40 lat, większość komórek wątrobowych już nie funkcjonuje.

Wygląda jeszcze jak człowiek zdrowy, lecz ukryta patologia robi swoją czarną robotę.

Łatwo się męczy, często choruje, występują zachorowania przewlekłe, jego

wydolność gaśnie. W tym wypadku leczenie przeróżnych schorzeń (krążenia,

systemów oddychania, trawienia, systemu nerwowego, zaburzenia hormonalne,

choroby onkologiczne itd.) wywodzące się z jednego korzenia – brudnej krwi i jej

zastoju w systemie żylnym (ukryte czy jawne nadciśnienie wrotne) za pomocą leków

jest bez perspektyw na wyleczenie. Nałykamy się pigułek – i co z tego? Wątroba w

dalszym ciągu nie wykonuje prawidłowo swoich czynności, krew pozostaje brudna i

do tego ma słabą cyrkulacje. W rezultacie, komórki organizmu przechodzą na rację

głodową (przerywa się regularne zaopatrzenie w substancje odżywcze); duszą się

(słaby przypływ tlenu i odpływ dwutlenku węgla), „toną” we własnym brudzie („żużle” i

toksyny, obumarłe organy komórek skupiają się wewnątrz komórki, z powodu słabej

siły potoku i mocnego zanieczyszczenia). Brak regulacji przez organizm czynności

komórkowych (mutacje z powodu zanieczyszczenia zmuszają komórki do innego

rozwoju – rak). A wystarczyłoby oczyścić wątrobę, odrodzić jej czynności – wtedy cała

masa przewlekłych strasznych chorób zniknie niezauważalnie. I dlatego następna

procedura oczyszczająca to czyszczenie wątroby. Oczyszczając i regenerując

wątrobę, regenerujemy cały organizm. A zatem trzymamy w swoich rękach klucz do

naszego zdrowia. Metoda ta jest szczytem sztuki lekarskiej – odrodzenie organizmu jego własnymi siłami. U podstaw tej metody leży wielowiekowe doświadczenie, które zostało potwierdzone przez współczesną naukę. Nam zostaje tylko zastosowanie jej.

 

 

Instrukcja metodyczna oczyszczenia wątroby – Michał Tombak

Uwaga! Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego stosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów!

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie – „złagodzenie” organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm.

„Złagodzenie” organizmu można osiągnąć korzystając z sauny (suchej lub parowej) lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (czas trwania od 10 do 20 minut). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie i rozgrzanie całego ciała. Ostatnie „złagodzenie” proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić się głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 1 świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek – sobota lub sobota – niedziela).

1 i 2 dzień – przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść – pijcie sok, chce się pić – pijcie sok (burak + jabłka, 1:4). Podczas dnia jak najwięcej się poruszać,

przebywać na świeżym powietrzu (ale nie marznąć i nie schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

3 dzień – rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18.00 pić sok (podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem). Po godzinie 14.00 od czasu do czasu nagrzewać powierzchnie wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18.00. O 18.00 przyrządzić mieszankę z 150 g oliwki z oliwek 1150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbka czosnku – rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane, należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka.

0 19.00 wstać, wypić 2 ryzki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się Państwu na wymioty, ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie.

Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie Państwo całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej ilości.

Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę 1 oglądać telewizję lub czytać. Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć dwie tabletki Nospy. Po półtorej, dwu lub trzech godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit.

Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę) i położyć się spać.

Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryz z duszonymi warzywami, itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

Odżywianie po oczyszczeniu wątroby

Należy wiedzieć, jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Są to: smażone mięso, ryba, ostre tłuste przekąski (szczególnie zimne), żywność, która jest bogata w skrobię – biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki, a także grzyby. Przy schorzeniach wątroby należy ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę, kakao. W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić soki (burak + marchew), w proporcji 1: 4, do 0,5 1 dziennie. Wątrobie są niezbędne witaminy A, C, B, K, które w dużej ilości znajdują się w żółtku kurzego jaja, maśle śmietankowym, twarogu, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronach, arbuzie, truskawkach, jabłkach, śliwkach suszonych, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży, porzeczkach.

Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym bardzo pożyteczna jest „uzdrawiająca kasza”, którą się przyrządza w następujący sposób: 100 g przerośniętej pszenicy, 100 g gotowanych buraków, 100 g gotowanej marchwi, 100 g suszonych moreli. Wszystko skręcić w maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa.

Masło śmietankowe i olej roślinny starajcie się Państwo dodawać tylko do gotowych potraw, nie w procesie obróbki kulinarnej. Oczyszczenie wątroby specjalnie opisałem tak szczegółowo – bo to jest jakby mała operacja bez użycia skalpela, do której należy się dobrze przygotowywać zarówno pod względem organizacyjnym, jak i psychicznym.

 

Oczyszczenie wątroby przy pomocy soków warzywnych

Wyżej opisane oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju, mało tego, one nawet nie znoszą jego zapachu. Co wtedy robić? Oczyścić wątrobę mieszankami soków warzywnych. Jest to kuracja dłuższa, tym niemniej skuteczna. Pozwala ona oczyścić wątrobę i rozpuścić kamienie (jeśli one są).

Instrukcja przeprowadzenia kuracji w ciągu 1 dnia:

Pić w ciągu dnia 3-4 razy po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka z sokiem ze świeżego ogórka, w proporcji 10 : 3 : 3, (w ilości 250 g + 75 g + 75 g). Kurację przeprowadzać należy przez 2 tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzać 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Sok jabłkowy wspaniale oczyszcza organizm, szczególnie wątrobę, nerki i woreczek żółciowy.

Używać tylko świeżo przygotowanego soku (soki wytwarzane przemysłowo nie nadają się). Jabłka powinny być słodkie, ale można dodać trochę kwaśnych (antonówek).

Smak soku powinien być przyjemny. Sok należy pić małymi łyczkami, każdy łyczek potrzymać chwilę w jamie ustnej, aby dobrze wymieszał się ze śliną. Po spożyciu soku niektóre osoby (mające zakłóconą mikroflorę układu pokarmowego) mogą mieć nieprzyjemne odczucia żołądkowe.

Czasem mogą pojawić się wzdęcia. W takim przypadku sok przed spożyciem trzeba bardzo dokładnie odfiltrować z drobinek miąższu. Oprócz tego należy przygotować układ pokarmowy do przyjmowania nadmiaru kwasu.

W tym celu przed przeprowadzeniem kuracji poleca się przez tydzień pić 1/2 szklanki soku na 15 minut przed każdym posiłkiem. Samą kurację przeprowadzać 3 dni i przez ten czas niczego nie jeść. Korzystnie byłoby zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu.

W ciągu całego dnia można pić tylko sok z jabłek.

1 dzień:

godz. 8 rano – 1 szklanka soku jabłkowego

godz. 10 rano – 2 szklanki soku

godz. 12 w południe – 2 szklanki soku

godz. 2 po południu – 2 szklanki soku

godz. 4 po południu – 2 szklanki soku

godz. 6 po południu – 2 szklanki soku

godz. 8 wieczorem – 2 szklanki soku

Drugiego i trzeciego dnia należy postępować tak samo Jeżeli w czasie trwania kuracji nie nastąpi wypróżnienie, należy wypić zioła przeczyszczające, a najlepiej zrobić lewatywę.

Oczyszczenie kości i stawów

Oczyszczenie stawów należy przeprowadzić przez kolejne trzy dni, na co zuzyjecie Państwo 15 g liścia laurowego. Podczas kuracji, w miarę wydalania soli i piasku, mocz może zmieniać barwę od zielonego do jasnoczerwonego. To normalne zjawisko. Po 7 dniach kurację oczyszczenia powtórzyć.

1 dzień – 5 g liścia laurowego drobno pokruszyć, wrzucić do 300 ml wrzątku, gotować na małym ogniu 5 minut, następnie wywar wlać do termosu i odstawić na 5 godzin, żeby się odstał. Płyn przecedzić, przelać do naczynia i pić małymi łykami co 15 – 20 minut w ciągu 12 godzin.

Uwaga! Całego naparu od razu pić nie wolno, ponieważ można spowodować krwotok!

2 i 3 dzień – tak samo jak w pierwszym dniu. W trakcie kuracji nie spożywać produktów białkowych (mięso, jaja, mleko, żółty ser, twaróg itp.).

 

 

http://swiadomosc-ziemi.org/index.php/strony/tekst/966/oczyszczanie-organizmu-michal-tombak

 

 

Oczyszczanie organizmu – Michał Tombak

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

Organizm każdego człowieka posiada siedem systemów oczyszczania ze śluzówki, substancji smolistych i innych „brudów”, które niszczą nasze zdrowie. Są nimi:

– jelito grube,

–  wątroba,

–  nerki,

– tkanka tłuszczowa,

– mięśnie i ścięgna,

– nos, uszy oraz oczy,

– płuca i skóra

Jeśli jeden z systemów nie spełnia swojej funkcji, to z pomocą przychodzi drugi. Np. jeśli jelito grube i wątroba nie są w stanie spełniać funkcji oczyszczania, to włączają się systemy oczyszczania poprzez nos, oczy, skórę i płuca.

Przy tym na skórze pojawia się wysypka, egzemy lub inne alergie, pojawia się katar.

Można wówczas zakrapiać nos, robić okłady na oczy, smarować skórę maścią, ale to wszystko jest tylko walką ze skutkiem. Jest ona długa, uciążliwa, kosztowna i daje mało zauważalne efekty.

Spróbujemy prześledzić jak w większości przypadków wyglądają nasze systemy oczyszczania. Układ pokarmowy jest tak zanieczyszczony, że nie wiadomo, czy z jelita grubego do krwi przenika więcej brudów czy pożytecznych substancji.

Wątroba i woreczek żółciowy do takiego stopnia „zapchane” są kamieniami, rurkami cholesterolowymi, czarnozieloną żółcią, że nie ma mowy o jakimkolwiek oczyszczaniu krwi z substancji trujących.

Nerki nie są w stanie spełniać swoich funkcji, ponieważ są „nafaszerowane” kamieniami i piaskiem.

Pokrycie stawów i kości warstwą soli powoduje ból przy każdym zgięciu szyi, ręki, kolana. Dochodzi do tego, że słyszymy wyraźne chrupanie układu kostnego.

Czy tak zanieczyszczony organizm może być zdrowy?

Żeby pozbyć się prawdziwej przyczyny wielu chorób, trzeba w pierwszej kolejności „wyprowadzić” z organizmu wszystko to, co jak na wysypisku gromadziło się przez lata.

W tym celu należy przeprowadzić całkowite oczyszczenie organizmu lub mówiąc prościej „generalne sprzątanie” wszystkich systemów oczyszczających.

Całkowite oczyszczenie organizmu jest nam nie tylko potrzebne, jest nam życiowo niezbędne, dlatego że tylko czysty organizm, wolny od „wewnętrznego brudu”, może funkcjonować harmonijnie i właściwie. Każdy etap oczyszczania będzie dawał odczuwalne wyniki. Po oczyszczeniu jelita grubego – przestaną Państwa dręczyć wzdęcia brzucha, zaparcia, zgaga; po oczyszczeniu wątroby poprawia się trawienie, pamięć, pojawia się blask w oczach, połysk włosów, będziecie Państwo wyglądać młodziej i bardziej świeżo, nie będziecie się męczyć, pojawi się energia i siły; oczyszczenie nerek powoduje zanik worków pod oczami, normalizuje się ciśnienie i zanikają różne bóle w dolnej części brzucha (przyczyny których do tej pory nie udało się ustalić); oczyszczenie stawów spowoduje rozpuszczenie znajdujących się w nich soli i jeśli nie były one (stawy) sprawne ruchowo i bolały, szczególnie przy zmianie pogody, to teraz będą sprawne i elastyczne; oczyszczenie limfy i naczyń krwionośnych obroni Państwa przed infekcjami, zawałem, wylewem, żylakami i wieloma dolegliwościami, które czynią czasem nasze życie nie do wytrzymania.

Mieszkanie po remoncie wygląda zupełnie inaczej, wypraną rzecz przyjemnie ubrać, polakierowany samochód cieszy nasze oko, ale wszystkiego tego nie da się porównać do odczuć, które się pojawią po pełnym oczyszczeniu organizmu. Jeżeli zdecydujecie się na ten krok, zapewniam Państwa – staniecie się zupełnie innymi ludźmi.

Wewnętrzna higiena ciała

O higienie zewnętrznej każdy wie z dzieciństwa, natomiast o higienie wewnętrznej wiemy niewiele, podczas gdy stan naszych wewnętrznych organów określa nasz wygląd zewnętrzny.

Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Przeważnie po 40 roku życia jelito grube jest tak zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To jest właśnie istotna przyczyna większości chorób. Spróbujmy wyjaśnić, na czym to polega.

Jelito grube jest dla nas jak doniczka dla roślin, a strawiony pokarm gra rolę dobrze nawiezionej gleby. Człowiek – to drzewo. Ścianki jelita grubego są pokryte korzonkami, które podobnie jak korzenie rośliny, wsysają do krwi pożyteczne substancje. Każda grupa korzonków odżywia odpowiedni organ. Zbyteczne pozostałości są wydalane. To jest zrozumiałe. A co się dzieje z niestrawioną bryłką?

Podczas następnego posiłku dokleja się do niej jeszcze jedna, potem jeszcze… Niestrawiony pokarm przylepia się do ścianek jelita grubego. Człowiek nosi ich aż po kilka kilogramów.

A co się dzieje z tymi produktami „przechowywanymi” przez wiele lat w temperaturze powyżej 36°C, nietrudno sobie wyobrazić. Funkcjonujący nadal pod warstwą „brudów” układ wchłaniający jelita grubego dostarcza do ciała toksyny, substancje rakotwórcze, produkty gnicia. To się rozumie samo przez się, że z tych substancji nie zbuduje się nowych komórek. Rozchodzą się one z krwią po całym organizmie, stopniowo osiadając na ściankach naczyń krwionośnych, w stawach.

Z powyższego jasno wynika, że w człowieku nie może być chory tylko jeden organ. Chory jest cały organizm. Po prostu jakiś organ odmawia posłuszeństwa jako pierwszy i leczyć go nie ma sensu. Bowiem gdy medycyna leczy jakąś konkretną chorobę, to tak naprawdę likwiduje skutek ogólnej choroby, czyli zanieczyszczenia całego organizmu.

Tymczasem główny sprawca chorób pozostaje i jest gotowy w każdej chwili ujawnić się w każdej części ciała. Przecież z zanieczyszczonego jelita grubego stale przedostają się do organizmu szkodliwe substancje. Takie jelita są źródłem ogólnego zatrucia.

Stale rosnące zasoby kamieni kałowych zmieniają się w zwały. Ogromny nieruchomy worek z odpadami wypiera z właściwego miejsca organy wewnętrzne, uciska przeponę – główny mięsień oddechowy, wyłącza ją z procesu oddychania, znacznie zmniejszając objętość płuc. Wypierana jest ze swego miejsca wątroba, podpierane są nerki, zmniejsza się ruchliwość jelita cienkiego, u mężczyzn zaciskany jest układ moczowo-płciowy.

Szczególnie cierpi dolna część odbytu: przeciążone żyły uwypuklają się, tworząc krwawe guzy. Niezliczone są objawy i uszkodzenia organów, nieprzewidywalna jest diagnostyka chorób powstałych z powodu stale zanieczyszczonego jelita grubego. Ale szczytem wszystkiego jest niedrożność w ostatnim stadium raka, kiedy zatyka się wąski kanał i człowiek skazany jest na śmierć z powodu zatrucia organizmu.

Oczyszczanie jelita grubego

Temat lewatywy chciałbym omówić dokładniej, gdyż jest to jeden z najbardziej skutecznych (w warunkach domowych) sposobów oczyszczania organizmu z toksyn.

Niektórzy specjaliści ostrzegają, że przemywanie jelita grubego prowadzi do zniszczenia zdrowej mikroflory. Nie mogę się z tym zgodzić. Przy trybie życia, jaki prowadzimy, ilości przyjmowanych leków, znalezienie człowieka ze zdrową mikroflorą jest praktycznie niemożliwe. Myślę, że nie pomylę się jeżeli powiem, że 90% społeczeństwa ma zwyrodniały układ pokarmowy i naruszoną mikroflorę. Znany na

całym świecie amerykański lekarz Walker (żył 106 lat), który przez 50 lat używał lewatywy w leczeniu różnych chorób, mawiał: „Nie ma prostszego i bardziej skutecznego środka oczyszczającego człowieka od wewnętrznych »brudów « niż lewatywa. A osoby, które są jej przeciwne, właśnie potrzebują lewatywy najbardziej.” Nasi starożytni przodkowie używali lewatywy w celu utrzymania higieny wewnętrznej

swojego ciała. W manuskrypcie „Ewangelia Świata Jezusa Chrystusa” według św. Jana uzdrawiacz tak zwraca się do chorych: „Synowie człowieczy, wy zapomnieliście, czyimi jesteście dziećmi. Waszą matką jest Ziemia. I wszyscy, którzy żyją na Ziemi muszą żyć według praw natury. Zdrowie – to naturalny stan człowieka.

Choroba – to odpowiedź Natury na nierozumne zachowanie człowieka. Żeby stanąć na drodze zdrowia, poproście Matkę-Ziermę, trzech sprzymierzeńców.

Anioła-Wodę, Anioła-Powietrze, Amoła-Swiatło. Jako pierwszy przyjdzie z pomocą Anioł-Woda.

Znajdźcie dużą dynię z wydrążoną łodygą o wzroście człowieka, oczyśćcie ją wewnątrz, napełnijcie wodą z rzeki ogrzanej Słońcem. Powieście dynię na drzewie, a chylcie głowę nisko do ziemi. Módlcie się do Matki-Ziemi, zęby wybawiła was od grzechów, które popełniliście z obżarstwa.

Kiedy woda, opłukawszy jelita, z was wyjdzie, zobaczycie na własne oczy, poczujecie własnym nosem, będziecie mogli spróbować własnymi palcami, jakie ohydne kamienie nosiliście w sobie. Jak może być wasze ciało zdrowym, a rozum nieotumanionym? I tak postępujcie cały tydzień, powstrzymując się przed sytym jadłem. Dopiero wtedy poznacie, jakie to jest szczęście zyc iv czystym ciele. I wyciągnijcie jeden, jedynie możliwy dla człowieka rozumnego wniosek: człowiek, omywający siebie tylko z zewnątrz jest podobny do grobowca, wypełnionego cuchnącymi kamieniami i przyozdobionego drogimi szatami.”

Praktyka świadczy o tym, że bynajmniej me każdy człowiek z samozaparciem i gotowością zaczyna stosować te zabiegi. Dlatego też należy głęboko uświadomić sobie, że tylko w ten sposób będziecie Państwo mogli pozbyć się „brudów”, zgromadzonych w jelicie grubym. Dla wielu osób zabieg ten, nie wiedzieć czemu, wydaje się wstrętny, chociaż nie odczuwają żadnego wstrętu, nosząc w sobie kilka

kilogramów gnijących kamieni kałowych, woń których jest nieporównywalna z żadną zawartością ścieków kanalizacyjnych.

Inni natomiast rezygnują z zabiegów, ponieważ trzeba je rzeczywiście wykonywać na kolanach, a pozycję tę przyjmować im niewygodnie lub trudno, albo też nie mają gdzie. Jeszcze inni boją się, że mogłyby im popękać szwy po przebytych operacjach…Wymówki znajdują się różne.

I dopiero pod groźbą noża chirurga lub jeszcze gorzej – śmierci, człowiek szybko zgadza się doprowadzić się do porządku.

Nawiasem mówiąc, są i tacy, którzy z gotowością i bez problemów godzą się na przemywanie, zwane lewatywą.

Praktyka świadczy o tym, że każdy kto weźmie się za higienę wewnętrzną, doprowadza zabiegi do końca i w ten sposób poprawia swoje samopoczucie.

Dlatego też, zanim przejdę do istoty sprawy, proszę zapamiętać i wziąć sobie do serca dwie zasady. Po pierwsze, wyrobić w sobie świadome pragnienie bezlitosnego pozbycia się złogów, które są przyczyną chorób. Po drugie, ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń, aby niechcący nie zaszkodzić sobie i aby osiągnąć większą korzyść.

Oczyszczenie kefirem

Pierwszy dzień: wypić 2,5 litra kefiru w 6 dozach wraz z sucharkami z czarnego pieczywa (nie spożywać żadnych posiłków).

Drugi dzień: wypić 1,5 do 2 litrów soku z jabłek w 6 dozach wraz z sucharkami z czarnego pieczywa.

Sok powinien być świeżo przygotowany, jabłka powinny być słodkie (nie spożywać żadnych posiłków).

Trzeci dzień: w ciągu dnia jeść tylko sałatki z gotowanych warzyw (buraki, marchew, ziemniaki, można dodać kiszone ogórki, kiszoną kapustę, cebulę, olej roślinny, wraz z sucharkami z czarnego pieczywa). Stosować dwa razy w miesiącu.

Oczyszczanie suszonymi owocami

Śliwki suszone 400 g, daktyle 200 g, morele 200 g, figi 200 g -wszystko to zemleć w maszynce do mięsa. Do otrzymanej masy dodać 200 g miodu i wszystko razem wymieszać.

Przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Spożywać wieczorem przed snem po 1 stołowej łyżce.

Kurację należy stosować raz na trzy miesiące.

Oczyszczanie warzywami i owocami

 1. Pić po 1/2 szklanki soku z kapusty kwaszonej 3 razy dziennie. Stosować przez 14 dni.
 2. Dwie pomarańcze obrać ze skórki na 1-2 milimetry, tak aby na owocach pozostał biały miąższ. Razem z białym miąższem jeść pomarańcze rano i wieczorem. Stosować przez 14 dni.
 3. Dziesięć suszonych śliwek wieczorem zalać wrzątkiem, odstawić na noc. Rano na czczo wypić wodę, śliwki zjeść. Następnie znowu zaparzyć 10 suszonych śliwek. Odstawić do wieczora. Wieczorem, przed snem wodę wypić, śliwki zjeść. Kurację stosować przez 10 dni.

Aby uniknąć wszelkich trudności, wielki naturopata Paul Berg w celu oczyszczenia jelita grubego i w ogóle jelit, proponował raz w tygodniu głodówkę po 36-48 godzin. W tym

czasie kamienie kałowe, które zalepiają korzonki, lekko rozmiękają i jeżeli po głodówce zje się sałatkę z surowej kapusty z marchewką, to ona jak miotła wymiecie te „brudy”.

W odróżnieniu od Paula Berga nie mogę polecać tego sposobu, ponieważ głód nie jest stanem naturalnym dla człowieka i, co więcej, głód potężnie stymuluje wchłaniające funkcje żołądka i nieprzepłukanych jelit, więc zamiast czystych i pożytecznych substancji do krwi dostają się wszystkie te nieczystości. Właśnie z tego powodu wiele osób stosując głodówkę odczuwa bóle głowy, zmęczenie itp. Wielu chorych, panicznie usiłując uwolnić się od konieczności lewatyw, gotowych jest przyjmować leki przeczyszczające.

Kategorycznie to odradzam. Środek przeczyszczający odwadnia organizm, zabierając z jelit wilgoć, która jest przeznaczona do zupełnie innych celów. Na dodatek ta wilgoć, przechodząc przez przewód pokarmowy w rezultacie wcale nie przepłukuje jelita grubego, a tylko wychodzi z niego normalną drogą, ominąwszy złogi kamieni.

Również nie zalecam stosowania środków przeczyszczających przy zaparciach, nawiasem mówiąc, z tych samych przyczyn. Środek przeczyszczający nie uratuje przed zaparciem i nie wybawi od nieczystości. Zaś zwyczajne przepłukiwanie przy pomocy irygatora przywraca i normalizuje pracę jelita grubego i ten kto przeszedł fazę przepłukiwań, nie cierpi na zaparcia.

Wszystkie zabiegi zdrowotne należy wykonywać w określonej kolejności. Inaczej można nie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Pierwszy krok do zdrowia, to właśnie ten, z którym się Państwo zapoznali. Jeżeli go nie zrobicie – dalszej drogi nie ma. Mało tego: jeśli z niego zrezygnujecie i weźmiecie się od razu za wykonywanie kolejnych zabiegów, nie osiągniecie oczekiwanych rezultatów.

Aby było to zrozumiałe, uchylę rąbka tajemnicy dotyczącej następnego sekretu zdrowia: najlepszy wynik osiąga się przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad higieny wewnętrznej i rozumnym odżywianiu. Wtedy jesteście Państwo całkowicie zabezpieczeni przed jakimikolwiek chorobami.

Ale sama tylko higiena wewnętrzna nie uchroni was przed potężnymi stratami energii na strawienie nieprawidłowo zjedzonego pożywienia. A samo tylko sensowne odżywianie nie obroni przed przedostawaniem się do organizmu, do krwi straszliwego koktailu szkodliwych substancji.

Jeszcze gorzej: wybór tylko racjonalnego pożywienia stymuluje wchłanianie szkodliwych substancji z nieprzepłukanych jelit, a samo oczyszczenie jelit będzie powodowało straty energii na strawienie niewłaściwego pokarmu.

Wyjście jest jedno: trzeba zaakceptować cały kompleks proponowanych metod.

Po przeprowadzeniu cyklu oczyszczenia jelita grubego należy się nauczyć prawidłowo spożywać pokarm (patrz tabela nr 2 lub nr 3)

 

Oczyszczanie jelit – odtwarzanie normalnej flory bakteryjnej

Częste przyjmowanie lekarstw (szczególnie antybiotyków), spożywanie słodyczy, ciasta drożdżowego, mleka, a także nieprawidłowe łączenie produktów w potrawach sprzyja zagnieżdżeniu się w przewodzie pokarmowym obcych mikroorganizmów – bakterii, grzybów, drożdży. Te pasożyty wdzierają się do śluzówki dróg pokarmowych, żywią się naszą krwią i wydalają „w nas” trujące produkty fizjologiczne – toksyny. Toksyny te są przyczyną bólów głowy, różnego rodzaju alergii, szybkiego męczenia się, angin, przeziębień, katarów, częstych zapaleń oczu, pęcherza moczowego, nerek, silnych bólów brzucha, żołądka, wątroby, nerek itd. Jednym słowem działalność tych bakterii w naszym organizmie czasem bywa zupełnie nieprzewidywalna.

Niszcząc zdrową mikroflorę, bakterie chorobotwórcze powodują dysbaktenozę, na którą cierpi, według danych specjalistów, do 80% populacji, niezależnie od wieku. W walce z chorobotwórczymi „pasożytami” najbardziej skuteczny jest czosnek.

Przez dwa tygodnie należy zjadać po 1 ząbku czosnku wieczorem, dwie godziny po kolacji. Sygnałem wyzdrowienia będzie nieodczuwanie ociężałości lub wzdęcia brzucha (powiększenie żołądka) po spożyciu pokarmu. Czosnek należy jeść bez chleba, dobrze przeżuwać. W czasie jedzenia czosnku w jamie ustnej, przełyku i w żołądku pojawia się silne pieczenie. Trzeba pocierpieć, ponieważ sok czosnku, „zabijając” bakten.; chorobotwórcze, wchłania się w pojawiające się ranki, gdzie gnieździły się pasożyty.

W czasie spożywania czosnku może się wzmóc bicie serca u osób z zaburzeniami układu krwionośnego – to naturalna reakcja, ponieważ czosnek to jedyny produkt zawierający rozpuszczony german, a ten pierwiastek wspaniale regeneruje i oczyszcza naczynia krwionośne. Tak więc chwilowe „niewygody” podczas jedzenia czosnku trzeba przecierpieć.

Zapewniam Państwa, że zdrowie jest tego warte. Po zjedzeniu czosnku można przepłukać usta, umyć zęby i przed snem zjeść jabłko lub wypić herbatę z cytryną i miodem.

Zapach czosnku zupełnie zanika, jeśli pozuje się skórkę cytryny, pomarańczy lub drobno posiekaną natkę pietruszki. Jeśli Państwo nie jesteście w stanie spożywać czosnek według opisanej wyżej metody, można ząbek przekroić na pół i połknąć jak tabletkę.

Oczyszczanie wątroby

Przy oczyszczaniu wątroby czyścimy także pęcherzyk żółciowy i trzustkę.

Wątroba to jeden z najważniejszych organów naszego ciała. To „laboratorium chemiczne”, od którego pracy zależy stan serca, układu krwionośnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i w końcu naszej psychiki. U większości osób, które przyzwyczaiły się  do spożywania mieszanych produktów, już w wieku 5 lat wątroba jest częściowo wypełniona kamieniami, „korkami” cholesterolu, „łuskami” bilirubiny (pozostałości czerwonych krwinek, które obumarły i z różnych przyczyn nie zostały wydalone z organizmu).

Obecnie istnieje wiele preparatów, które mogą poprawić funkcjonowanie wątroby, ale żaden preparat nie daje takich odczuwalnych efektów jak zabieg jej oczyszczenia.

Ludzie, którzy przez kilkadziesiąt lat cierpieli na kamienie w pęcherzyku żółciowym i powinni byli przejść operację, po oczyszczeniu wątroby pozbyli się kamieni raz na zawsze. Operacja nie była potrzebna.

Dość często wątroba może niszcząco wpływać na serce.

Pozwolę sobie przytoczyć przykład z mojej praktyki naturalnego uzdrawiania. Kobieta w wieku 36 lat, z chorobą serca, blada, chuda, miała trudności z oddychaniem, nie mogła chodzić. Lekarze zaproponowali jej operację: usunięcie części aorty i zastąpienie jej naczyniem biodrowym, przy czym uprzedzili ją, że procent pomyślnej operacji jest nieduży 30-40%. Kobieta zgłosiła się do naszego centrum z prośbą o pomoc. Po biodiagnostyce stwierdziliśmy u niej silnie zanieczyszczoną wątrobę. I jaki sens miałaby ta operacja?

Przecież w jej naczyniach płynie gęsta, kwaśna, „brudna” krew. Nawet jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, to za 5-7 lat będzie to samo. Przeszczep naczyń to tylko walka ze skutkiem, a przyczyna leży w jakości krwi. Jeśli krew się oczyści, oczyści cały system, przez który płynie. Kobieta przeprowadziła kurację oczyszczenia jelita grubego i wątroby, przy czym wątrobę przeczyściła trzy razy. Po trzech miesiącach stała się innym człowiekiem – zdrowa, pogodna i radosna.

Wiele osób na pewno naiwnie sądzi, że ich wątroba jest w porządku. To duży błąd. Na własnym doświadczeniu i doświadczeniu pacjentów przekonałem się, że to nieprawda.

Kamienie żółciowe siedzą w wątrobie bardzo mocno. Po moim pierwszym i drugim oczyszczeniu kamieni nie było, były „koreczki” cholesterolowe (podobne do ciemnozielonych wałeczków), kawałki pleśni (podobne do pajęczyny), ale po trzecim czyszczeniu zszedł półlitrowy słoik kamyczków, a także dużo starej żółci, ciemne płatki i inne ..brudy” A przecież wszystko to jest w wątrobie u każdego z nas i im jesteśmy starsi, tym tego brudu jest więcej. Kiedy pozbędziemy się tego wszystkiego, od razu poczujemy się lżej, odczujemy prawdziwą odnowę całego organizmu. Jednym słowem, oczyszczenie wątroby jest rzeczą naturalną i niezbędną dla każdego człowieka, jak generalne porządki w mieszkaniu.

Na podstawie mojego wieloletniego doświadczenia, a także opinii specjalistów leczenia naturalnymi metodami, mogę z przekonaniem stwierdzić, że jeśli kuracja oczyszczająca wątrobę jest przeprowadzana ściśle według opisanych zaleceń i instrukcji, żadnych skutków ubocznych nie zaobserwowano.

Czasem po wypiciu 3-4 porcji oliwki zdarzają się wymioty, to znak, że najpierw oczyścił się żołądek. To się może zdarzyć podczas pierwszego zabiegu oczyszczającego, to nic strasznego. Zabieg należy ukończyć nie zwiększając ani ilości oliwki ani soku.

Podczas oczyszczania trzeba być spokojnym i rozluźnionym (zrelaksowanym). Kiedy wątroba jest silnie zanieczyszczona i wydala z siebie „nieczystości”, możecie Państwo poczuć, ze wątroba jak gdyby „oddycha”. Proszę się nie bać, bo strach powoduje skurcze naczyń i przewodów żółciowych, co również może być powodem wymiotów. Ale jeśli już odczuwają Państwo strach, niepokój lub nerwowość (związane z oczekiwaniami rezultatu oczyszczenia), proszę wziąć dwie tabletki Nospy na uspokojenie. Wszystko wróci do normy automatycznie. Oczyszczanie wątroby jest nieprzyjemne, gdy się je przeprowadza po raz pierwszy. Człowiek zawsze się denerwuje, kiedy coś robi pierwszy raz.

Osoby, które mają usunięty pęcherzyk żółciowy na pewno zapytałyby, czy mogą oczyścić wątrobę. Nie tylko mogą, ale jest to konieczne.

Instrukcja metodyczna oczyszczenia wątroby

Uwaga! Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego stosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów!

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie – „złagodzenie” organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm.

„Złagodzenie” organizmu można osiągnąć korzystając z sauny (suchej lub parowej) lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (czas trwania od 10 do 20 minut). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie i rozgrzanie całego ciała. Ostatnie „złagodzenie” proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić się głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 1 świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek – sobota lub sobota – niedziela).

1 i 2 dzień – przgz cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść – pijcie sok, chce się pić – pijcie sok (burak + jabłka, 1:4). Podczas dnia jak najwięcej się poruszać,

przebywać na świeżym powietrzu (ale nie marznąć i nie schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

3 dzień – rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18.00 pić sok (podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem). Po godzinie 14.00 od czasu do czasu nagrzewać powierzchnie wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18.00. O 18.00 przyrządzić mieszankę z 150 g oliwki z oliwek 1150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbka czosnku – rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane, należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka.

0 19.00 wstać, wypić 2 ryzki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się Państwu na wymioty, ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie.

Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie Państwo całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej ilości.

Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę 1 oglądać telewizję lub czytać. Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć dwie tabletki Nospy. Po półtorej, dwu lub trzech godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit.

Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę) i położyć się spać.

Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryz z duszonymi warzywami, itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

Odżywianie po oczyszczeniu wątroby

Należy wiedzieć, jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Są to: smażone mięso, ryba, ostre tłuste przekąski (szczególnie zimne), żywność, która jest bogata w skrobię – biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki, a także grzyby. Przy schorzeniach wątroby należy ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę, kakao. W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić soki (burak + marchew), w proporcji 1: 4, do 0,5 1 dziennie. Wątrobie są niezbędne witaminy A, C, B, K, które w dużej ilości znajdują się w żółtku kurzego jaja, maśle śmietankowym, twarogu, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronach, arbuzie, truskawkach, jabłkach, śliwkach suszonych, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży, porzeczkach.

Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym bardzo pożyteczna jest „uzdrawiająca kasza”, którą się przyrządza w następujący sposób: 100 g przerośniętej pszenicy, 100 g gotowanych buraków, 100 g gotowanej marchwi, 100 g suszonych moreli. Wszystko skręcić w maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa.

Masło śmietankowe i olej roślinny starajcie się Państwo dodawać tylko do gotowych potraw, nie w procesie obróbki kulinarnej. Oczyszczenie wątroby specjalnie opisałem tak szczegółowo – bo to jest jakby mała operacja bez użycia skalpela, do której należy się dobrze przygotowywać zarówno pod względem organizacyjnym, jak i psychicznym.

 

Oczyszczenie wątroby przy pomocy soków warzywnych

Wyżej opisane oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju, mało tego, one nawet nie znoszą jego zapachu. Co wtedy robić? Oczyścić wątrobę mieszankami soków warzywnych. Jest to kuracja dłuższa, tym niemniej skuteczna. Pozwala ona oczyścić wątrobę i rozpuścić kamienie (jeśli one są).

Instrukcja przeprowadzenia kuracji w ciągu 1 dnia:

Pić w ciągu dnia 3-4 razy po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka z sokiem ze świeżego ogórka, w proporcji 10 : 3 : 3, (w ilości 250 g + 75 g + 75 g). Kurację przeprowadzać należy przez 2 tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzać 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Sok jabłkowy wspaniale oczyszcza organizm, szczególnie wątrobę, nerki i woreczek żółciowy.

Używać tylko świeżo przygotowanego soku (soki wytwarzane przemysłowo nie nadają się). Jabłka powinny być słodkie, ale można dodać trochę kwaśnych (antonówek).

Smak soku powinien być przyjemny. Sok należy pić małymi łyczkami, każdy łyczek potrzymać chwilę w jamie ustnej, aby dobrze wymieszał się ze śliną. Po spożyciu soku niektóre osoby (mające zakłóconą mikroflorę układu pokarmowego) mogą mieć nieprzyjemne odczucia żołądkowe.

Czasem mogą pojawić się wzdęcia. W takim przypadku sok przed spożyciem trzeba bardzo dokładnie odfiltrować z drobinek miąższu. Oprócz tego należy przygotować układ pokarmowy do przyjmowania nadmiaru kwasu.

W tym celu przed przeprowadzeniem kuracji poleca się przez tydzień pić 1/2 szklanki soku na 15 minut przed każdym posiłkiem. Samą kurację przeprowadzać 3 dni i przez ten czas niczego nie jeść. Korzystnie byłoby zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu.

W ciągu całego dnia można pić tylko sok z jabłek.

1 dzień:

godz. 8 rano – 1 szklanka soku jabłkowego

godz. 10 rano – 2 szklanki soku

godz. 12 w południe – 2 szklanki soku

godz. 2 po południu – 2 szklanki soku

godz. 4 po południu – 2 szklanki soku

godz. 6 po południu – 2 szklanki soku

godz. 8 wieczorem – 2 szklanki soku

Drugiego i trzeciego dnia należy postępować tak samo Jeżeli w czasie trwania kuracji nie nastąpi wypróżnienie, należy wypić zioła przeczyszczające, a najlepiej zrobić lewatywę.

Oczyszczenie kości i stawów

Oczyszczenie stawów należy przeprowadzić przez kolejne trzy dni, na co zuzyjecie Państwo 15 g liścia laurowego. Podczas kuracji, w miarę wydalania soli i piasku, mocz może zmieniać barwę od zielonego do jasnoczerwonego. To normalne zjawisko. Po 7 dniach kurację oczyszczenia powtórzyć.

1 dzień – 5 g liścia laurowego drobno pokruszyć, wrzucić do 300 ml wrzątku, gotować na małym ogniu 5 minut, następnie wywar wlać do termosu i odstawić na 5 godzin, żeby się odstał. Płyn przecedzić, przelać do naczynia i pić małymi łykami co 15 – 20 minut w ciągu 12 godzin.

Uwaga! Całego naparu od razu pić nie wolno, ponieważ można spowodować krwotok!

2 i 3 dzień – tak samo jak w pierwszym dniu. W trakcie kuracji nie spożywać produktów białkowych (mięso, jaja, mleko, żółty ser, twaróg itp.).

 

Oczyszczenie układu moczowo-płciowego

W pierwszym dniu do półlitrowego słoika wsypać 2 łyżki nieoczyszczonego ryżu, nalać do pełna zimnej, przegotowanej wody i odstawić na 24 godziny. W drugim dniu wziąć drugi słoik, nasypać do niego ryżu. zalać wodą, a z pierwszego słoika ryż przepłukać i znów zalać wodą i odstawić na 24 godziny. I w ten sposób codziennie dodawać po nowym słoiku, a w pozostałych przepłukiwać ryż i zalewać wodą.

Po 5 dniach będziemy mieli 5 słoików z zamoczonym ryżem. W szóstym dniu ugotować ryż, który był w słoiku nr 1, gotować 15 minut i od razu zjeść niczym nie zagryzając. Można jedynie dodać niewiele masła śmietankowego lub oleju roślinnego, ale w żadnym razie soli. Po zjedzeniu ryżu przez 3 godziny nie należy nic jeść ani pić. Do słoika nr 1 znów nasypać ryżu, zalać wodą i postawić za słoikiem nr 5. Tak postępować przez 2 miesiące, po kolei przestawiając słoiki.

Oczyszczanie nerek

Spośród wielu wariantów oczyszczania nerek omawiam 3 najbardziej skuteczne. Można stosować dowolny z nich, można je stosować wymiennie. Proszę wybrać ten, który Państwu najbardziej odpowiada

Wariant a

Oczyszczenie nerek powinno się przeprowadzać według wyżej podanej instrukcji oczyszczania wątroby przy pomocy soków warzywnych.

Wariant b

Dobry wynik daje oczyszczenie nerek przy pomocy mieszanki soków z marchwi, selera, pietruszki w proporcji (9:5:2).

W ciągu dnia należy 3-4 razy pić, najlepiej przed jedzeniem, 1/2 szklanki mieszanki.

Czas trwania kuracji 1-2 tygodnie. W pierwszym roku kuracje należy powtarzać co 3 miesiące, następnie raz do roku.

 

Wariant c

W celu rozpuszczenia i rozdrobnienia do wielkości ziaren piasku wszystkich kamieni w organizmie stosuje się napar z owoców dzikiej róży.

2 łyżki stołowe owoców dzikiej róży zalać 200 ml wody, gotować przez 15 minut, następnie ostudzić. Potem przecedzić i pić po 1/3 szklanki 3 razy dziennie.

Czas trwania kuracji – 2 tygodnie. Co 3 miesiące powtarzać kurację.

Wariant d

Sok z pietruszki – bardzo skuteczny środek przy schorzeniach układu moczowo- płciowego i kamieniach w nerkach (szczególnie wtedy, gdy w moczu znajduje się białko, lub w nerkach jest infekcja). Sok z pietruszki jest jednym z najsilniej działających, dlatego tez należy go spożywać oddzielnie, w czystej postaci, w ilości powyżej 30-50 g.

Po wydaleniu kamieni z nerek należy zmienić sposób odżywiania, ponieważ kamienie są tylko skutkiem, główna przyczyna ich tworzenia się, to nadmiar kwasu moczowego i jego soli, które w wyniku wielu przyczyn (zaburzenia przemiany materii, dziedziczność, itp.) nie są wydalane z organizmu.

Należy wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające dużo białka, szczególnie: wątrobę, smażone i wędzone mięso, słone ryby, buliony mięsne, ltd. Należy spożywać więcej sałatek, surówek, owoców, przerośmętej pszenicy, codziennie pić soki. Sałatki można umiarkowanie solić, żeby stymulować funkcjonowanie nerek i unikać słodyczy, które zaburzają ich czynności.

Oczyszczenie limfy i krwi

(ze związków radioaktywnych i toksycznych) Tę kurację należy przeprowadzać gdy zaczyna się epidemia grypy lub innvch zachoiowań bakteryjnych. Bez stosowania antybiotyków można szybko i skutecznie zniszczyć infekcję w organizmie, oczyścić układ hmfatyczny i krwionośny, a także uzupełnić zapasy naturalnej witaminy C, której niedobór stwierdza się u każdego człowieka, szczególnie palącego (wypalony papieros niszczy w organizmie 25 mg witaminy C).

Kurację przeprowadza się przez trzy dni, podczas kuracji nie należy niczego jeść oprócz pomarańcz lub grapefruitów.

W ciągu dnia należy wypić 2 1 mieszanki soków. Codziennie należy sporządzać nową mieszankę sokową.

Skład mieszanki na 1 dzień: (soki muszą być świeżo wyciśnięte):

900 g soku z grapefruitów + 900 g soku z pomarańczy

+ 200 g soku z cytryny + 200 g wody destylowanej

– razem 2 litry.

Przeprowadzenie kuracji: przepis na 1 dzień

Rano na czczo należy wypić 1 łyżkę stołową gorzkiej soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Robi się to w celu wydalenia ze wszystkich części organizmu znajdujących się tam toksyn. Roztwór ten działa na zatrutą toksynami limfę jak magnes na opiłki żelaza. W wyniku tego wszystkie „odpady” zbierają się w jelitach i są wydalane niejednokrotnym przeczyszczeniem. Działając „przeczyszczająco”, roztwór soli gorzkiej wymywając toksyny odwadnia organizm.

Zęby zrekompensować ubytek wody pije się 2 litry mieszanki sokowej, która jest szybko wchłaniana przez organizm.

Po wypiciu roztworu gorzkiej soli należy się ciepło ubrać i co 30 minut pić mieszankę soków po 100 g, dopóki się ona nie skończy. Gdy pojawi się uczucie głodu – jeść pomarańcze lub grapefruity ale nic oprócz nich. W czasie kuracji możecie Państwo silnie się pocić – to normalne zjawisko, z potem organizm pozbywa się wszelkich nieczystości.

W ciągu drugiego i trzeciego dnia postępować tak samo jak w pierwszym dniu. Kurację stosować wczesną wiosną i późną jesienią, przed rozpoczęciem epidemii chorób górnych dróg oddechowych.

 

Oczyszczenie naczyń

Wariant a

Przygotować mieszankę: 1 szklanka nasion kopru włoskiego, 2 łyżki stołowe zmielonego korzenia kozłka lekarskiego, 2 szklanki miodu naturalnego. Całą tę mieszankę wlać do termosu o pojemności 2 1 i zalać wrzącą wodą do pełna. Odstawić na 24 godziny. Następnie przecedzić, przelać i trzymać w lodówce na najniższej półce. Pić po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem, dopóki mieszanka się nie skończy. Kurację przeprowadzić raz do roku.

Teraz dokonamy podsumowania: zaczynamy od oczyszczenia jelita grubego, prawidłowo łączymy pokarm, odtwarzamy naturalną florę bakteryjną, następnie kolejno oczyszczamy wątrobę, stawy, nerki, układ limfatyczny i krwionośny, a na końcu naczynia.

PAMIĘTAJCIE, IŻ PRZY STOSOWANIU JAKIEJKOWLWIEK TERAPII, KURACJI NALEŻY ZACHOWAĆ ZDROWY ROZSĄDEK!!! KAŻDY ORGANIZM JEST INNY! SKONSULTUJCIE SIĘ Z KIMŚ, KTO MOŻE WAM DORADZIĆ CZEGO W TYM MOMENCIE POTRZEBUJE WASZ ORGANIZM.

 

 

http://swiadomosc-ziemi.org/index.php/strony/tekst/966/oczyszczanie-organizmu-michal-tombak

 

 

Dieta Tombaka – na czym polega oczyszczająca dieta Tombaka?

 

Dieta Tombaka to kuracja oczyszczająca i odchudzająca, dzięki której, przy pomocy prostych, naturalnych metod i bez specjalnych wyrzeczeń, pozbędziesz się toksyn i złogów, które zatruwają organizm, a dodatkowo stracisz kilka kilogramów. Mimo że niektóre z tych metod mogą budzić kontrowersje, dieta nie traci na popularności. Sprawdź, na czym polega dieta dr. Tombaka.

Dieta Tombaka to kuracja oczyszczająco-odchudzająca, która jest przeznaczona dla każdego, kto żyje w stresie, czuje się ciągle zmęczony, zmaga się z bólem głowy i zaparciami. Jej twórca, prof. Michał Tombak – jeden z najbardziej znanych na świecie specjalistów od rosyjskiej filozofii leczenia naturalnego – przekonuje, że dieta przyniesie ulgę w tych dolegliwościach, a dodatkowo oczyści organizm z toksyn.

Dieta Tombaka – zasady

Dieta Tombaka to, podobnie jak dieta Montignaca, dieta niełączenia. W trakcie jej stosowania nie powinno się łączyć białka z węglowodanami. Z kolei białka i węglowodany można łączyć z produktami neutralnymi – tłuszczami i produktami „żywymi”, takimi jak smalec, oleje, masło i inne, a także warzywa (prócz ziemniaków, które należą do grupy węglowodanów). Na przykład, jeśli wybieramy na obiad mięso, to należy je połączyć z dużą ilością zielonych warzyw. Jet to najlepsze połączenie.

Przerwa między posiłkiem węglowodanowym a białkowym powinna wynosić przynajmniej 2-3 godziny, przy czym posiłek na bazie węglowodanów najlepiej spożywać między godziną 9 a 13

Zdaniem prof. Tombaka, po zjedzeniu tradycyjnego obiadu: schabowy + ziemniaki, mogą wystąpić problemy trawienne. Jak przekonuje dr Tombak, dzieje się tak dlatego, że niewłaściwe łączenie produktów nasila procesy gnilne w przewodzie pokarmowym.

Zasada niełączenia dotyczy również produktów z poszczególnych grup. Każdy rodzaj białka czy węglowodanów należy jeść osobno. Na przykład, decydując się na posiłek białkowy, należy pamiętać, aby nie mieszać ze sobą różnych rodzajów białek, np. mięsa (najlepiej, aby było pieczone lub grillowane, a nie smażone) lub ryb nie można łączyć z warzywami strączkowymi, a jajek z mlekiem. Każdy rodzaj białka należy jeść osobno. Produkty zawierające ten składnik odżywczy najlepiej spożywać na kolację, nie później niż 2 godziny przed snem.

Podobna zasada dotyczy węglowodanów, tzn. nie należy mieszać w jednym posiłku różnych rodzajów węglowodanów (np. chleb z dżemem, owsianka z dżemem), gdyż spowoduje to wzrost apetytu.

Spożywając tłuszcze, należy zachować umiar. Limit to 25-30 g (2-3 łyżki) oleju roślinnego dziennie i 10-15 g (2-3 płaskie łyżeczki) masła śmietankowego.

Dobre i złe połączenia produktów wg Tombaka – TABELA

nazwa produktu najlepsze połączenie najgorsze połączenie
mięso (wszystkich rodzajów) zielone warzywa mleko, skrobia, słodycze, inne białka, kwaśne owoce, olej, masło śmietankowe, śmietanka
skrobia (chleb, ziemniaki) zielone warzywa, tłuszcze zwierzęce i roślinne wszystkie białka, wszystkie owoce, cukry, kwasy
zielone warzywa wszystkie białka wszystkie produkty skrobiowe mleko
orzechy (większość rodzajów) zielone warzywa, kwaśne owoce mleko, skrobia, słodycze, inne białka, masło śmietankowe, olej roślinny
jajka zielone warzywa mleko, skrobia, słodycze, inne białka, kwaśne produkty, olej roślinny
mleko spożywać oddzielnie, można z kwaśnymi owocami wszystkie białka, zielone warzywa, produkty skrobiowe
tłuszcze zwierzęce wszystkie rośliny zbożowe wszystkie białka,
melon zawsze spożywać oddzielnie wszystkie produkty
rośliny zbożowe (pszenica, żyto, owies) zielone warzywa wszystkie białka, wszystkie słodycze, kwaśne owoce, mleko
rośliny strączkowe zielone warzywa wszystkie białka, wszystkie słodycze, owoce (wszystkie rodzaje), masło śmietankowe, śmietanka
owoce niekwaśne i średnio kwaśne kwaśne mleko kwaśne owoce, skrobia, białka, mleko

Źródło: Tombak M., Jak żyć długo i zdrowo, Wydawnictwo Galaktyka

Dieta Tombaka – kasze podstawą codziennej diety

Tombak uważa, ze kasze powinny być podstawą codziennej diety. Za najzdrowsze uważa gryczaną, pszenną, kukurydzianą, jęczmienną, jaglaną, a także ryż. Powinny być ugotowane na „gęsto”, bez dużej ilości wody i stanowić 1/3 codziennych posiłków. Poleca też specjalny sposób gotowania kasz. Najpierw trzeba kaszę przepłukać, następnie moczyć 3-4 godziny i w tej samej wodzie gotować 3-5 minut. Po tym czasie do kaszy wsypujemy posiekaną cebulę i zawijamy, np. w koc, by nie traciła ciepła i „dochodziła” 15-30 minut. Przed zjedzeniem dodajemy trochę masła lub oleju.

Po drugie: warzywa w pięciu kolorach

Ważne miejsce w jadłospisie powinny też zajmować sałatki warzywne. Najlepiej przyrządzić je z kapusty, marchwi, buraków, kopru, pietruszki, soli i ziołowych przypraw. Sałatka powinna być prosta, a najlepiej, gdy zawiera warzywa w pięciu kolorach. Trzeba je jeść przed każdym posiłkiem bogatym w węglowodany i białka, wówczas ich trawienie będzie łatwiejsze.

Dieta sokowa wg Tombaka – skuteczny sposób na oczyszczanie

Tombak proponuje kilka sposobów oczyszczania organizmu. Jednym z nich jest dieta sokowa. Ma w krótkim czasie przynieść efekty w postaci detoksu i utraty paru zbędnych kilogramów. Tombak poleca ją szczególnie osobom bardzo aktywnym, ale przemęczonym i przeciążonym obowiązkami. Przy okazji działa na dolegliwości z tym związane: bóle głowy i zaparcia, a można ją stosować przy hemoroidach oraz wrzodach żołądka.

Dieta sokowa składa się z kilku etapów i trwa sześć dni. Polega na codziennym wypijaniu wody z solą gorzką (siarczanem magnezu). W ciągu dnia, by zapobiec odwodnieniu i dostarczyć organizmowi witamin i składników mineralnych, należy pić mieszankę soków cytrusowych. Po zakończeniu kuracji przynajmniej na 2 miesiące należy wyłączyć z jadłospisu produkty zawierające biały cukier i białą mąkę, a także dżemy, słodycze, produkty konserwowane. Spróbuj do minimum ograniczyć jedzenie tłustych i smażonych potraw. Jedz mniej masła, sera, ryb, jajek, mięsa. Z nabiału dozwolony jest biały tłusty ser (nie więcej niż 50 g dziennie) i zsiadłe mleko (szklanka dziennie). Zrezygnuj z mleka świeżego. Podstawą twojego menu niech będą sałatki, kasze, warzywa, owoce i świeżo wyciśnięte soki.

To ci się przyda

6-dniowa dieta sokowa wg Tombaka

DZIEŃ 1-3
Rano, od razu po przebudzeniu wypij szklankę ciepłej wody z rozpuszczoną w niej łyżką gorzkiej soli. Następnie przygotuj mieszankę soków: wyciśnij 900 ml (ok. 3,5 szklanki) soku z grejpfrutów, dodaj 900 ml soku ze świeżych pomarańczy, 200 ml soku z cytryn i 2 litry wody. Wymieszaj i odstaw do lodówki. Co pół godziny wypijaj po 100 ml mieszanki. Gdy poczujesz głód, możesz sięgnąć po pomarańcze albo grejpfruty. Tuż przed snem wypij napar z ziół przeczyszczających (np. kruszyny lub gotowej mieszanki ziołowej).

DZIEŃ 4-5
Postępuj niemal tak samo, jak do tej pory, ale zamiast mieszanki cytrusowej możesz pić sok z jabłek lub marchwi (możesz łączyć w dowolnych proporcjach, według uznania). Gdy poczujesz głód, jedz owoce i warzywa.

DZIEŃ 6
Postępujesz tak samo, ale dietę możesz wzbogacić o kaszę, ryby i jajka w niewielkich ilościach.

 

Tygodniowy detoks sokami – zasady oczyszczającej diety sokowej

Tygodniowy detoks sokami to jedna z najpopularniejszych form oczyszczania organizmu z toksyn. Detoksykację można przeprowadzić już wczesną wiosną, by odciążyć …

Dieta Tombaka – ile można schudnąć?

Czy dzięki diecie prof. Tombaka można stracić nadprogramowe kilogramy? Jak zapewnia autor – tak. Ale w pierwszej, najważniejszej fazie nie są to kilogramy pochodzące z tkanki tłuszczowej, ale zalegające w jelitach, nagromadzone przez lata złogi. Tworzą masę – jak ocenia profesor – od 7 do 15 kg. Zatruwają organizm i są przyczyną najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dopiero gdy proces oczyszczania się zakończy, organizm zaczyna pracować (a więc i trawić) prawidłowo i zrzuca to, co widzimy w postaci fałdek tłuszczu.

Należy pamiętać, że nie ma wyjaśnienia naukowego, które potwierdzałoby zasadność stosowania diety niełączenia. Poza tym według naukowców z Instytutu Żywności i Żywienia, każdy posiłek powinien być urozmaicony, zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze, tj. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne w odpowiednich dla funkcjonowania organizmu ilościach.

Dieta Tombaka – lewatywy

Ważnym elementem diety Tombaka są lewatywy. Zapewniają one prawidłową pracę jelit i oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Jednak osoba, która wypróżnia się regularnie i bez problemów, nie potrzebuje lewatyw. W takim przypadku może dojść do niepotrzebnego rozleniwienia jelita, co może doprowadzić do zaparć.

Ponadto lewatywy mogą być pomocne w usuwaniu kamieni kałowych. Jak przekonuje prof. Tombak, w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek dźwiga przez całe życie. Z wiekiem jelito grube jest tak bardzo wypełnione tymi kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, a tym samym zaburza ich pracę. Owszem, kamienie kałowe występują w ciężkich postaciach zaparcia. Wówczas dochodzi do odwodnienia mas kałowych do tego stopnia, że stają się one niezwykle twarde i przypominają kamienie. Jednak ich waga z pewnością nie jest tak duża. Poza tym tak długotrwałe zaparcia zwykle się nie zdarzają. Kamienie kałowe są jak najszybciej usuwane, by nie doszło do groźnych powikłań (np. do wypadania odbytnicy).

Inne sposoby na detoks wg Tombaka

 • sposób 1 – 10 dni z kaszą

Przez 10 dni jedz różne jej rodzaje – jednego dnia możesz zjeść do 7 rodzajów kasz, z wyjątkiem manny. Możesz dodawać tylko zieleninę. Kaszę gotuj na wodzie, bez soli. Stosując się ściśle do zaleceń, można schudnąć od 5 do 7 kg. Tombak zaleca ograniczenie ilości płynów, ale zalecamy, by jednak wypijać ok. 2 litrów wody.

 • sposób 2 – pomarańcze + jajka

W pierwszym tygodniu detoksu na śniadanie, obiad i kolację jedz po 2 pomarańcze i 3 jajka na twardo. W drugim tygodniu jedz to samo, ale bez ograniczeń jedz też warzywa i owoce.

 • sposób 3 – sok ze świeżej kapusty

Pij codziennie, rano i wieczorem, sok ze świeżej kapusty po 3/4 szklanki. Najlepiej przez 2-3 tygodnie, potem miesiąc przerwy.

 • sposób 4 – kuracja pokrzywowa

50 g nasion pokrzywy zmiel w młynku do kawy lub blenderze. Włóż do szklanego naczynia, dodaj 50 g wódki. Dokładnie wymieszaj, zakryj i odstaw na 7 dni w ciemne miejsce. Następnie odcedź. Trzymaj w lodówce i wypijaj po 25 kropli 3 razy dziennie.

Warto wiedzieć

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/dieta-tombaka-na-czym-polega-oczyszczajaca-dieta-tombaka_37422.html

 

 

Miękka kuracja oczyszczania wątroby Michała Tombaka

2016-03-10

 

(Źródło: Michał Tombak „Uleczyć nieuleczalne cześć 2”)

 

Wątroba- „laboratorium chemiczne” naszego organizmu, od jej pracy zależą wszystkie reakcje przemiany białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin, soli mineralnych itd. To ona chroni nas od toksyn. Odpowiada za stan układu krwionośnego, organów trawiennych, nerek, mózgu, układu limfatycznego i w końcu, naszej psychiki. Przy współczesnym sposobie odżywiania, olbrzymiej ilości spożywanych leków oraz niesprzyjających zdrowiu warunkach otaczającego nas środowiska, u większości osób, wątroba jest przepełniona toksynami. Prowadzi to do zaburzeń w jej pracy, co w wielu przypadkach jest przyczyną różnych chorób. W medycynie tybetańskiej wątrobą jest uważana za mądry, delikatny i czuły narząd i nazywana jest potocznie „królową wszystkich organów”, tak, więc okazujmy jej należyty szacunek!

 

Składniki:
– sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy – 50-60 ml
– sok z cytryny – 1 łyżka
– oliwa z oliwek – 2 łyżki

 

Przygotowanie:
Wszystkie wymienione składniku wlać do szklanki, wymieszać. Wypić na godzinę przed snem (minimum dwie godziny po ostatnim posiłku). Położyć się na plecach, umieścić poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobie i nagrzewać przez godzinę. Czynność powtarzać, co drugi dzień, nie mniej niż 5 razy. Kurację wykonywać najlepiej raz na trzy miesiące lub w miarę potrzeb.

 

Wasz Michał Tombak

 

http://michaltombak.pl/blog/32-miekka-kuracja-oczyszczania-watroby-michala-tombaka.html

 

 

Kuracja oczyszczająca wątrobę według Michała Tombaka

Uwaga! Skuteczność oczyszczania wątroby tą metodą zależna jest od całkowitego stosowania się do przepisu oraz przeprowadzenia wszystkich jej etapów.

Etap I kuracji oczyszczającej wątrobę według Michała Tombaka

Początkowe przygotowanie – „złagodzenie” organizmu, które jest niezbędne do tego, aby go rozluźnić, nagrzać oraz nawilżyć.

Można to osiągnąć np. korzystając z sauny (suchej lub parowej) albo biorąc gorąca kąpiel.

Uwaga! Takich zabiegów powinno być co najmniej 5, a czas ich trwania powinien wynosić od 10 do 20 minut.

Bardzo ważne jest to, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie po takim zabiegu łagodzącym, a także rozgrzanie całego ciała.

Ostatnie „złagodzenie” należy przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap II kuracji oczyszczającej wątrobę według Michała Tombaka

Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem wątroby jadać tylko produkty pochodzenia roślinnego, pić 1/2 l świeżo  wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji 1:4, a codziennie na noc pic napar z ziół przeczyszczających.

Etap III kuracji oczyszczającej wątrobę według Michała Tombaka

Oczyszczanie właściwe wątroby najlepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek-sobota lub sobota-niedziela).

1-2 dzień: przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy jest się głodnym – pic sok, chce się pić – pić sok (burak+jabłka, 1:4).

Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu.

Uwaga! Tylko nie marznąć i schładzać ciała.

Przy silnym uczuciu głodu zjeść pieczone jabłka z miodem.

Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 minut) i wypić napar z ziół przeczyszczających.

3 dzień: rano wypić napar z ziół przeczyszczających i następnie w ciągu dnia do godziny 18 pić sok (podczas silnego głodu zjeść pieczone jabłko z miodem).

Po godzinie 14-tej od czasu do czasu nagrzewać powierzchnię wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18-tej.

O godzinie 18-tej należy przygotować mieszankę z:

150 g oliwki z oliwek i 150 g soku z cytryny,6 plasterków cytryny, ząbek czosnku.

Przygotowanie: rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel.

Gdy wszystko mamy już przygotowane, to o godzinie 1830 bierze się gorący prysznic, dobrze rozgrzewa ciało, wyciera do sucha i kładzie się do łóżka.

O godzinie 19-tej wstaje się i pije 2 łyżki oliwki, które natychmiast popija się 2 łyżkami soku z cytryny.

Uwaga! Jeśli zbiera się na wymioty, to wziąć plasterek cytryny, a jeśli stan nie mija, to otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać.

Nieprzyjemne uczucie wtedy minie.

Potem trzeba znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut ponownie wypija się oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut dopóki nie wypije się całej oliwki i całego soku z cytryny.

Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, to trzeba się ograniczyć do ilości już wypitej. Następnie należy położyć się do łóżka na prawy bok i przyłożyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę i oglądać telewizję lub czytać.

Jeśli pojawił się niepokój, to wtedy zażyć 2 tabletki No-spy. Po 1,5-2-3 godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit. Mniej więcej około północy należy wypić napar z ziół przeczyszczających i położyć się spać.

Rano wypić napar z ziół przeczyszczających i zjeść lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw. Można też zjeść kaszę na wodzie.

Na obiad zupę jarzynową (wegetariańską), na kolacje pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryż z duszonymi warzywami itp.

Od następnego dnia można rozszerzyć swoją dietę.

Ile razy należy czyścić wątrobę?

Pierwsze oczyszczanie wątroby jest najtrudniejsze, bo organizm traci dużo sił. Zazwyczaj wydalone jest dużo starej żółci, pleśni, białych nici, zielonych „koreczków”, ale kamieni może nie być.

Nie będzie to oznaczało, że oczyszczenie się nie udało. Po prostu wątroba jest mocno zanieczyszczona i podczas kolejnych oczyszczeń pojawią się kamienie.

Powinno się je przeprowadzić po 3-4 tygodniach, a następnie należy je przeprowadzać raz na 3 miesiące. Po 5-7 oczyszczeniach kuracja może być przeprowadzana raz na rok.

Dlaczego przeprowadzać kurację pierwszych oczyszczeń wątroby?

Dlatego, że wątroba składa się czterech części i w ciągu jednej kuracji oczyszczającej zdąży się oczyścić tylko jedną część, w ciągu drugiego – drugą itd..

Uwaga! Jeśli zmieni się sposób odżywiania, to po każdej kuracji oczyszczającej kamienie będą się sypać jak w kamieniołomach.

Kolejne oczyszczenia wątroby są także potrzebne z tego powodu, ze kamienie w wątrobie i przewodach żółciowych powoli się osadzały przez wiele lat i stały się gładkie i przyjęły kształt przewodów żółciowych i nie dokuczają one choremu bólem, tylko przeszkadzają wątrobie normalnie funkcjonować.

Przeprowadzenie kuracji oczyszczającej rozdrobni je, zaczną się one poruszać i zmienią kształt  oraz swoje położenie i swoimi chropowatymi brzegami mogą podrażniać ścianki przewodów żółciowych.

W czasie kolejnych oczyszczeń kamienie się zmniejszają i zostają swobodnie wydalone.

Uwaga! Jeśli po 2 dniach od pierwszej kuracji oczyszczającej wątrobę odczuwana jest ciężkość w wątrobie, to po 2 tygodniach należy zabieg oczyszczania powtórzyć.

Osoby z usuniętym pęcherzykiem żółciowym koniecznie powinny przeprowadzać kurację oczyszczania wątroby.

 

 

Oczyszczanie wątroby według Tombaka